Czy sentencja na orzeczeniu Lekarza Orzecznika ZUS zawierająca wskazanie, że całkowita niezdolność do pracy spowodowana jest dysfunkcją narządu wzroku- odpowiedź PFRON
Pytanie do PFRON:
Jeden z Pracodawców prosi o Państwa potwierdzenie, że z poniższego orzeczenia Lekarza Orzecznika ZUS wynika stopień umiarkowany ze schorzeniem szczególnym 04-O?
Edyta Sieradzka
Odpowiedz PFRON:
Dzień dobry,
z dotychczasowych wyjaśnień Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wynika, że z punktu widzenia orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, za osoby niewidome można uznać osoby legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z symbolem przyczyny niepełnosprawności 04-O, natomiast osoby będące w posiadaniu orzeczenia ustalającego inny stopień niepełnosprawności niż znaczny, można uznać za niedowidzące w zależności od stopnia upośledzenia wzroku. Jednakże mając na uwadze ograniczenia funkcjonalne, które napotykają w procesie rehabilitacji zawodowej osoby z poważnymi dysfunkcjami narządu wzroku oraz cel, jaki przyświecał ustawodawcy (zapewnienie wyższego poziomu wsparcia na zatrudnianie osób niepełnosprawnych mających istotne trudności w wejściu i utrzymaniu się na rynku pracy) należy przyjąć, iż osoba niewidoma obejmuje swoim zakresem osoby z dysfunkcją narządu wzroku w stopniu znacznym i umiarkowanym.
Nie każde orzeczenie zawiera w swojej treści symbol przyczyny niepełnosprawności, wobec czego Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wskazuje także, że jeżeli z sentencji, rozpoznania, uzasadnienia lub wskazań wydanych w związku z danym orzeczeniem wynika, że u danej osoby stwierdzono wymienione w art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji (…) schorzenia, to dokument ten jest wystarczający do potwierdzenia tej okoliczności
Poniżej wskazane orzeczenie lekarza orzecznika ZUS z 13.04.1999 r. stanowi o trwałej całkowitej niezdolności do pracy z tytułu narządu wzroku, co oznacza, że pracownik może być wykazywany w związku z dofinansowaniem do wynagrodzeń jako osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym ze schorzeniem szczególnym.
Więcej informacji w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych można znaleźć na witrynie PFRON. Po wpisaniu w pasku adresu przeglądarki: pfron.org.pl trzeba wybrać zakładkę Pracodawcy, a następnie Dofinasowanie wynagrodzeń. Zachęcamy do korzystania z zamieszczonej tam broszury oraz filmów, które zawierają wyjaśnienia w sprawie wypełniania dokumentów: Wn-D, INF-D-P oraz INF-O-PP i INF-O-PR. W przypadku dodatkowych pytań w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń prosimy o kontakt z właściwym Oddziałem PFRON lub z infolinią Departamentu ds. Rynku Pracy. Numer tej infolinii to 22 581-84-10 wew. 1. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Kontakt z Departamentem ds. Rynku Pracy możliwy jest również poprzez e-mail. Zapytania należy kierować na adres: sod@pfron.org.pl.
Małgorzata Jaworek
Starszy Ekspert
ds. rynku pracy
Wydział ds. Analiz
Departament ds. Rynku Pracy