Dziś Światowy Dzień Braille’a, ustanowiony z inicjatywy ONZ.
Obchodzimy go w rocznicę urodzin twórcy tego pisma − Louisa Braille’a. Opracowany przez niego alfabet pomaga osobom z dysfunkcją narządu wzroku czytać, uczyć się i poruszać się we współczesnym świecie.
Braille jest coraz częściej używany w przestrzeni publicznej, np. na przyciskach wind, poręczach i planach tyflograficznych różnych obiektów. Takie oznakowania są również umieszczone na opakowaniach leków. Niestety nie znajdują się na produktach w sklepach, dlatego osoby niewidome nie mogą samodzielnie robić zakupów. Może z czasem i to się zmieni.
Braille wykorzystywany jest przez osoby z niepełnosprawnością wzroku w trakcie pracy z komputerem czy korzystania z internetu. Monitory, notatniki i linijki brajlowskie (specjalne urządzenia z klawiaturą brajlowską) służą właśnie do tych celów. Wiele osób niewidomych właśnie dzięki tym urządzeniom może poruszać się w świecie cyfrowym.
Dzięki nauce tego alfabetu osoby niewidome mogą rozwijać się, zdobywać wiedzę i nowe kwalifikacje. Poznawać nauki ścisłe, języki obce czy notacje muzyczne. To też świetna metoda nauki gramatyki i słownictwa. Poznanie pisma Braille’a daje osobom z niepełnosprawnością wzroku − niezależność i samodzielność.
Zespół SIERADZKA-PEFRON