Departament ds. Wpłat informuje, że od dnia 3 sierpnia 2024 r. obowiązują nowe przepisy ustawy zmieniającej ustawę o rehabilitacji [przypis 1]. dotyczące wydłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo orzeczeń o stopniu niepełnosprawności.
Oznacza to, że w okresie od 3 sierpnia 2024 r. do 30 września 2024 r. obowiązują dwa różne przepisy, które wyznaczają inne daty utraty ważności orzeczeń.
Przepis obowiązujący do 30.09.2024 r.[przypis 2]
Na mocy ustawy o wydłużeniu ważności niektórych orzeczeń – orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, które traciły ważność w okresie od 9 grudnia 2019 r. do 29 września 2024 r., zachowują ważność do 30 września 2024 r. jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne. Osoba posiadająca takie orzeczenie, nie musi złożyć wniosku o wydanie nowego orzeczenia.
Przepis obowiązujący od 3.08.2024 [przypis 3]
Na mocy ustawy zmieniającej ustawę o rehabilitacji orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności jest ważne do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo nowego ostatecznego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności. Przedłużenie ważności nie może jednak trwać dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca, następującego po dacie określającej ważność orzeczenia. Dodatkowo orzeczenia o niepełnosprawności, zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności [przypis 4].
W ustawie zmieniającej znajduje się również przepis [przypis 5], który stanowi, że do postępowań o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej (przed 3.08.2024 r.) stosuje się przepisy ustawy o rehabilitacji, w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą.
Oznacza to, że dla orzeczeń wydanych:
- do dnia 2 sierpnia 2024 r. przez miejskie lub powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, na które nie zostało złożone odwołanie – ważność orzeczeń poprzedzających te orzeczenia wygaśnie w dniu, w którym nowe orzeczenie stało się ostateczne;
- od dnia 3 sierpnia 2024 r. przez miejskie lub powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, na które nie zostało złożone odwołanie – ważność orzeczeń poprzedzających te orzeczenia wygaśnie w dniu wydania nowego orzeczenia, które w związku z niewniesieniem odwołania stanie się ostateczne.
Jeśli Twój pracownik będący osobą niepełnosprawną:
- posiada ważne orzeczenie, którego ważność na mocy ustawy wydłużającej ważność niektórych orzeczeń została wydłużona do dnia 30 września 2024 r.,
- do dnia 30 września 2024 r. nie złożył wniosku o wydanie nowego orzeczenia
– to dotychczasowe orzeczenie straci ważność 1 października 2024 r. Pracownik ten nie będzie posiadał ważnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność i nie możesz już wykazywać tego pracownika jako osoby niepełnosprawnej w składanych deklaracjach lub informacjach INF-1.
Jeśli Twój pracownik będący osobą niepełnosprawną:
- posiada ważne orzeczenie, którego ważność na mocy ustawy wydłużającej ważność niektórych orzeczeń została wydłużona do dnia 30 września 2024 r.,
- do dnia 30 września 2024 r. złoży wniosek o wydanie nowego orzeczenia
– to dotychczasowe orzeczenie będzie ważne do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia, jednak nie dłużej niż do dnia 31 marca 2025 r.
Jeśli Twój pracownik będący osobą niepełnosprawną:
- posiada ważne orzeczenie, którego ważność kończy się po 30 września 2024 r.
- przed upływem ważności tego orzeczenia złoży wniosek o wydanie nowego orzeczenia
– to dotychczasowe orzeczenie będzie ważne do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia, jednak nie dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej ważność orzeczenia.
Jeśli Twój pracownik będący osobą niepełnosprawną:
- nie zgodził się z orzeczeniem miejskiego lub powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności,
- złożył odwołanie od tego orzeczenia do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.
– to dotychczasowe orzeczenie miejskiego lub powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności nie stanie się ostateczne, a utrata ważności orzeczenia nastąpi dopiero z dniem wydania orzeczenia przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.
Przypisy
[1] Ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1165.) – zwana dalej ustawą zmieniającą ustawę o rehabilitacji.
[2] Ustawa z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2023 r. poz.2768) – zwana dalej ustawą wydłużającą ważność niektórych orzeczeń.
Orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, które zachowało ważność na podstawie art. 23 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 852 i 1429) w brzmieniu dotychczasowym, albo którego okres ważności upłynął po dniu 5 sierpnia 2023 r. i przed dniem 30 września 2024 r., zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne
[3] Art. 6bb ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r., poz. 44, ze zm.) Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
[4] Art. 6bb ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r., poz. 44, ze zm.)
[5] Art. 2 ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r., poz. 1165).