KILKA PYTAŃ I ODPOWIEDZI Z KOMPENDIUM WIEDZY DOT. ORZECZEŃ, ZFRON i ULG
PYTANIE nr 1
Pani Edyto.
mam problem z orzeczeniem pracownicy.
Pani ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym 02-P. Orzeczenie było ważne do 30.04.2023
Pracownica została przyjęta poprzez fundację wspierającą osoby z problemami.
Od nich wiemy, że pracownica ma kolejne orzeczenie o niepełnosprawności oraz że jest ono cytuję „ takie samo”
Niestety pracownica oznajmiła, że nie udostępni nam orzeczenia bo jest jej i nie musi . Fundacji udostępniła ale oni nie mogą go przekazać nam , pracownica zabroniła.
co w takiej sytuacji. Czy możemy domagać się -przekazania orzeczenia. czy to może być podstawa wypowiedzenie umowy.
Co z dofinansowaniem. Czy mogłam wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie po zakończeniu ważności orzeczenia.
Czy w tej sytuacji mogłam w ogóle zaliczać tą osobę do osób niepełnosprawnych po 30.04.2023r.
ODPOWIEDŹ
Dzień Dobry – to jest właśnie ta sytuacja, o której dzisiaj mówiłam na Posiedzeniu KRK – obecnie Wy jako pracodawcy musicie działać zgodnie z art. 23 a wcześniej art. 15 ustawy covidowej i de facto to jej orzeczenie skoro nie przedstawiła Wam nowego – wydłużyć aż do 30.09.2024 roku. Absolutnie to nie może być podstawa wypowiedzenia umowy – bo dostarczenie orzeczenia do zakładu to jest dobra wola pracownika – dlatego obecnie zaliczajcie ją cały czas do umiarkowanego stopnia z kodem 02-P.
Gdyby okazało się np. przy kontroli, że ona miała inne orzeczenie w tym czasie – najprawdopodobniej będą wprowadzone przepisy dla Was tj. pracodawców abyście za to nie ponosili odpowiedzialności i konsekwencji z tym związanych. Po to będziemy spotykać się z BON i PFRON aby takie przepisy jak najszybciej wprowadzić.
Co najwyżej możecie ją tylko poprosić o złożenie Wam oświadczenia czy składała wniosek o kolejne orzeczenie, gdyż dla Was jest to bardzo ważna informacja wpływająca na wskaźniki i pomoc publiczną – może wówczas Wam to nowe orzeczenie przedstawi lub, jeżeli powie, że tak i nie będzie go chciała Wam dostarczyć – to wtedy możecie zrobić notatkę, że od teraz w związku z wiedzą, że pracownica ma nowe orzeczenie, którego nie dostarczyła pracodawcy – nie będziecie już jej w ogóle zaliczać do osób niepełnosprawnych i ona tym samym straci uprawnienia dodatkowe wynikające z ustawy o rehabilitacji. Może to ją przekona.
PYTANIE nr 2
Dzień dobry
Pani Edyto mamy problem z osobami głuchoniemymi, które mają orzeczenia o niepełnosprawności jak w załączeniu i nie wiemy czy te osoby można zaliczyć do wskaźnika /pozwalające na udzielenie ulgi/ ze schorzeniami specjalnymi.
nie wiemy też czy gdyby miały zaświadczenia od lekarza prowadzącego to wtedy można by zaliczyć jako schorzenie specjalne.
Odpowiedź:
Dzień Dobry Pani – absolutnie NIE – zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o rehabilitacji:
Wpłaty na Fundusz, o których mowa w art. 21 wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ust. 1, ulegają obniżeniu z tytułu zakupu produkcji lub usługi, z wyłączeniem handlu, odpowiednio wytworzonej lub świadczonej przez zakłady aktywności zawodowej, przedsiębiorstwa społeczne zatrudniające co najmniej 10 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy lub innych pracodawców zatrudniających co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy – jeżeli wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do osób o:
1) znacznym stopniu niepełnosprawności (TU WCHODZĄ WSZYSCY W STOPNIU ZNACZNYM BEZ WZGLĘDU NA SCHORZENIA) lub
2) umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję, oraz niewidomych
– wynosi co najmniej 30%, zwanych dalej „sprzedającymi”.
Nigdy nie było możliwości wliczenia pracowników z kodem 03-L na potrzeby bycia sprzedającym.
PYTANIE nr 3
- Czy ubiegając się o dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych należy wykazać efekt zachęty dla pracownika?:
- – zatrudnionego 01-08-2023 r., który poinformował że posiada orzeczenie o niepełnosprawności, ale przedstawił je Pracodawcy dopiero 01-09-2023 r. (niepełnosprawność datuje się od 2020 r.),- TAK koniecznie w miesiącu jego zatrudnienia tj. w sierpniu ale dofinansowanie i zaliczenie tego pracownika do osób niepełnosprawnych zgodnie z art. 2a ust. 1 ustawy o rehabilitacji nastąpi dopiero od 01.09.2023 r.
- – zatrudnionego od 01-06-2020 r., który przedstawił jednocześnie orzeczenie o niepełnosprawności (niepełnosprawność datuje się od 2016 r.).- TEŻ należy wykazać efekt zachęty na czerwiec 2023 r. i od razu zaliczyć go do osób niepełnosprawnych tj. od 01.06.2023 r.
- Co oznacza kod „O” w przyczynie niepełnosprawności (stopień lekki – niepełnosprawność datuje się przed 16 roku życia)? Kod 04-O w stopniu lekkim – jest zwykłym stopniem lekkim a nie schorzeniem szczególnym. Nie ma znaczenia czy ten stopień datuje się przed 16 rokiem życia.
- Czy dobrze zrozumiałam, że jeżeli Spółka powiązana jest z innymi podmiotami to na deklaracji WN-D poz. 39 i 41 należy wpisać zatrudnienie łącznie naszej Spółki i podmiotów powiązanych? TAK koniecznie – w tych dwóch pozycjach należy w przypadku firm powiązanych doliczyć osoby z firm powiązanych. Więcej informacji macie Państwo w materiałach ze szkolenia 15.09.2023 r.
PYTANIE nr 4
Dzień dobry Pani Edytko,
Planujemy kupić robota spawalniczego , chcielibyśmy wydatkować ten zakup ze środków ZFRON, jeszcze lepiej gdyby to można jako IPR, bo też tam mamy środki do wykorzystania. Mamy pracownika niepełnosprawnego 05-R, którego stanowisko planujemy właśnie doposażyć, czy można by prosić o Pani opinię i pomoc jakby to można zrealizować?
Odpowiedź:
Dzień Dobry Pani Olu – moim zdaniem zakup tego robota byłby możliwy w ramach IPR dla tego pracownika – gdyż zmniejszałyby jego ograniczenia zawodowe. Musiałabym wiedzieć jaki ten pracownik ma obecnie zakres obowiązków i w jakim zakresie ten robot ułatwiałby jego pracę? Proszę o doprecyzowanie pytania.
Pytanie nr 5
Dzień dobry Pani Edytko,
Pozwoliłam sobie zadać do Pani pytanie wraz z przykładem w zakresie zaliczenia pracownika niepełnosprawnego w przypadku uzyskania przez niego nowego orzeczenia o niepełnosprawności uzyskanym po 6 sierpnia br , głównie chodzi mi o wystąpienie dofinansowania na tego pracownika.
Przykład:
Pracownik posiadał orzeczenie do 31.08.2023
Umiarkowany stopień 02-P,
Dokumentację na komisję złożył 04.08.2023
W dniu 31.10.2023 pracownik dostarcza pracodawcy kolejne orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez PZON w dniu 18.10.2023
Orzeczenie o niepełnosprawności wydane na podstawie wniosku osoby niepełnosprawnej z dnia 04.08.2023
Orzeczenie wydaje się do 31.08.2027
Ustalony stopień datuje się od 01.08.2016
Dostarczono 31.10.2023
Proszę mnie poprawić jeśli się mylę
Do 17.10.2023 pracownik pełnosprawny
Od 18.10.2023 -30.10.2023 pracownik niepełnosprawny -stopień umiarkowany
Od 31.10.2023- umiarkowany 02-P
Pytanie: czy mogę ubiegać się o dofinansowanie do kosztów płacy tego pracownika za m-c wrzesień i październik br dla stopnia umiarkowanego w wys.1350zł od dnia złożenia przez pracownika do PZON wniosku o wydanie nowego orzeczenia czyli od dnia 04.08.2023- sporządzenie korekty Wn-D a od dnia 31.10.2023 do schorzeń szczególnych
Bardzo proszę o pomoc i szybką odpowiedź
Pozdrawiam serdecznie,
ODPOWIEDŹ:
Dzień dobry Pani Iwonko. Od 1 września do dnia dostarczenia tego kolejnego orzeczenia do Zakładu musicie go traktować jak pracownika pełnosprawnego. Natomiast po dostarczeniu w związku z tym, że złożył on wniosek o kolejne orzeczenie przed upływem terminu musicie zastosować art. 2a ust.2 ustawy o rehabilitacji i zaliczyć go od dnia złożenia wniosku tj. 4.08 w ciągłości do stopnia umiarkowanego do 31.08.2023 r. ze schorzeniem 02-P. Natomiast od 1.09 do 30.10 zaliczacie go do zwykłego stopnia umiarkowanego i ponownie od 31.10.2023r. do umiarkowanego ze schorzeniem szczególnym 02-P zgodnie z art. 2a ust. 4 ustawy o rehabilitacji. Dlatego w takiej sytuacji oczywiście możecie po dostarczeniu kolejnego orzeczenia wystąpić z korektą do PFRON w SODiR. Natomiast korekty dot. Sprawozdawczości w PFRON to Wasz obowiązek.
Pozdrawiam Państwa serdecznie
Edyta Sieradzka