Refundacja składek ZUS to pomoc de minimis
Refundacja składek ZUS wypłacana przedsiębiorcy z niepełnosprawnością jest pomocą de minimis. Fundusz jako podmiot, który wypłaca pomoc de minimis ma obowiązek przekazywać przedsiębiorcom zaświadczenia, które potwierdzają otrzymanie tej pomocy. Wnioski o refundację składek ZUS są składane co miesiąc. Jeśli refundacja jest wypłacona za każdy miesiąc, to zaświadczenia o pomocy de minimis są wystawiane przez Fundusz oddzielnie za każdy miesiąc. Zaświadczenia o pomocy de minimis otrzymane z PFRON powinniście Państwo przechowywać przez co najmniej 3 lata, ponieważ mogą być one potrzebne przy ubieganiu się o pomoc de minimis w innym urzędzie. Organ udzielający pomocy nie może przyznać nowej pomocy de minimis przedsiębiorcy, jeśli w okresie 3 minionych lat ma być przekroczony limit tej pomocy – tj. 300 tys. euro. Jeśli więc otrzymaliście Państwo refundację składek ZUS z PFRON i ubiegacie się o pomoc de minimis w innych urzędach, to musicie przedstawić tym urzędom kopie zaświadczeń wydanych przez PFRON lub złożyć oświadczenie o otrzymanej pomocy z PFRON.
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie jest pomocą de minimis
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych jest pomoc publiczną [przypis 1]. Nie jest to jednak pomoc de minimis. Dlatego PFRON nie wystawia w związku z tą pomocą zaświadczeń o pomocy de minimis. Ta pomoc nie powinna być przez Państwa uwzględniana przy określaniu wysokości otrzymanej pomocy de minimis w okresie 3 minionych lat.
Wakacje składkowe w ZUS a zaświadczenia o pomocy de minimis z PFRON
Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy mogą składać do ZUS wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne za wybrany miesiąc. Ulga w ZUS „wakacje składkowe” stanowi pomoc de minimis. Dlatego ZUS wymaga od osób, starających się o „wakacje składkowe”, aby złożyły we wniosku o tę pomoc oświadczenie lub załączyły zaświadczenie/a o otrzymanej pomocy de minimis z ostatnich 3 lat. Jeśli nie macie Państwo wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, które wysłaliśmy do Państwa, możecie w prosty sposób sprawdzić, jakiej pomocy udzielił PFRON, korzystając z bazy SUDOP [przypis 2], która zawiera informacje o udzielonej przedsiębiorcy pomocy. Każdy, kto udziela pomocy publicznej (w tym pomocy de minimis), musi raportować do UOKiK o tej pomocy i podmiotach, które z niej skorzystały. Te dane znajdują się właśnie w bazie SUDOP. Na podstawie danych zawartych w SUDOP (po sprawdzeniu, że są kompletne) możecie Państwo składać we wniosku o „wakacje składkowe” oświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis z PFRON.
Jeśli liczba oświadczeń o otrzymanej pomocy de minimis przekroczy liczbę pozycji możliwych do wprowadzenia we wniosku składanym do ZUS, to skontaktujcie się Państwo z ZUS w celu ustalenia właściwego sposobu złożenia pozostałych oświadczeń o otrzymanej pomocy de minimis.
ZUS wymaga złożenia wniosku o „wakacje składkowe” w odpowiednim terminie, a duża liczba Państwa próśb o powtórne informacje z PFRON, może spowodować, że odpowiedzi nie zostaną do Państwa dostarczone na czas. Zachęcamy więc, aby korzystać z SUDOP, nie czekając na duplikaty zaświadczeń z PFRON lub zestawienia zbiorczej pomocy de minimis z trzech lat, oraz zachowywać na przyszłość zaświadczenia o pomocy de minimis, które do Państwa wysyłamy.
Gdzie szukać więcej informacji?
Więcej informacji w sprawie ulgi „wakacje składkowe” znajdziecie Państwo na stronie ZUS.
Pytania związane ze składaniem wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc kierujcie Państwo do ZUS, ponieważ PFRON nie jest właściwą instytucją do wyjaśniania jak wypełnić i kiedy złożyć ten wniosek w ZUS.
Jeżeli będziecie mieć Państwo pytania w sprawie refundacji składek ZUS w związku z „wakacjami składkowymi” w ZUS lub w sprawie zagubionych zaświadczeń o pomocy de minimis wystawionych przez PFRON, prosimy o kontakt z nami pod numerem telefonu: (22) 581-84-10 wew. 1. Infolinia dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Możecie Państwo do nas również pisać w tej sprawie:
na adres:
• sod@pfron.org.pl lub
• w SODiR w module ‘Korespondencja’.
Przypisy:
[1] Udzielaną na podstawie art. 33 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu.
[2] Jest to System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej prowadzony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Baza SUDOP zawiera informacje o:
• wdrażanych w Polsce środkach pomocowych,
• pomocy udzielonej w ramach wdrażanych w Polsce środków pomocowych,
• wszelkiej pomocy publicznej i pomocy de minimis udzielonej danemu beneficjentowi.