Nowe wytyczne PFRON dot. dofinansowań w 2023 r. Jakie warunki muszę spełnić, aby otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych?
Aby otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego pracodawca powinien:
1.Zatrudniać osobę niepełnosprawną zgodnie z przepisami prawa pracy (art. 26a ust. 1 ustawy o rehabilitacji). Uwaga – Miesięczne dofinansowanie nie przysługuje na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury (art. 26a ust. 1a¹ pkt 1 ustawy o rehabilitacji).
2.W przypadku zatrudnienia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, zatrudniać co najmniej 6 % osób niepełnosprawnych (art. 26a ust. 1a ustawy o rehabilitacji).
3.Posiadać kopię dokumentu potwierdzającego status pracownika jako osoby niepełnosprawnej (art. 26a ust. 1 w powiązaniu z art. 1 ustawy o rehabilitacji).
4.Nie mieć zaległości wobec PFRON na więcej niż 100 zł (art. 26a ust. 8 ustawy o rehabilitacji).
5.Wypłacać wszystkie elementy kosztów płacy (wynagrodzenie, składki ZUS, zaliczka na podatek dochodowy) w terminie określonym w przepisach odrębnych bądź z uchybieniem terminu nieprzekraczającym 14 dni (dopuszczalna jest dopłata składek ZUS z uchybieniem terminu powyżej 14 dni, o ile nie przekroczy ona 2% należnych składek za dany okres sprawozdawczy) – art. 26a ust. 1a¹ pkt 3, art. 26a ust. 1a2 ustawy o rehabilitacji.
6.Złożyć wniosek o dofinansowanie pracownika niepełnosprawnego dopiero po wypłacie wynagrodzenia tego pracownika (tj. z chwilą, gdy pracownik dysponuje wypłaconą kwotą) – art. 26a ust. 1a¹ pkt 1a ustawy o rehabilitacji.
7.Wypłacać wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego ze środków innych niż środki publiczne (art. 26b ust 7, art. 26b ust 8 ustawy o rehabilitacji). Wyjątek stanowi przypadek, gdy pracodawca sfinansował wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego ze środków publicznych z prowadzonej działalności, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 lub z dochodów publicznych, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 3 (wpływy ze sprzedaży wyrobów i usług świadczonych przez jednostki sektora finansów publicznych) – ustawy o finansach publicznych.
8.Wypłacać wynagrodzenie pracownika na jego rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo na adres zamieszkania tego pracownika, za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania kwot (art. 26a ust. 1a¹ pkt 2 ustawy o rehabilitacji).
- Czy rachunek bankowy, na który pracodawca będzie przekazywał wynagrodzenie niepełnosprawnego pracownika, musi należeć do tego pracownika?
- Tak. W przypadkach, gdy pracodawca będzie przekazywać wynagrodzenie na konto pracownika, powinien być to rachunek bankowy wskazany przez tego pracownika, np. w oświadczeniu. Pracownik powinien być właścicielem lub współwłaścicielem wskazanego numeru konta. W wyjątkowych przypadkach, gdy osoby niepełnosprawne mają trudności w codziennej egzystencji, może to być również rachunek innej osoby (np. opiekuna, pełnomocnika). Pełnomocnictwo udzielone przez pracownika osobie trzeciej do odebrania wynagrodzenia nie może być uznane za przeniesienie prawa do wynagrodzenia na tę osobę. Pełnomocnictwo do odbioru wynagrodzenia powinno być udzielone na piśmie.
1.Złożyć wniosek Wn-D wraz z informacją INF-D-P (oraz formularzem INF-O-PP lub INF-O-PR w przypadku, gdy dofinansowanie stanowi pomoc publiczną) w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą (§ 4 ust 1 rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych).
- Pracodawca, dla którego dofinansowanie stanowi pomoc publiczną, powinien spełniać następujące, dodatkowe kryteria:
10.Nie znajdować się w trudnej sytuacji ekonomicznej według kryteriów określonych w art. 2 ust. 18 Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (art. 48a ust. 3 pkt 1 ustawy o rehabilitacji).
11.Wykazać efekt zachęty (art. 26b ust. 4, 5, 6, 6a ustawy o rehabilitacji) i konieczność pomocy.
Opracowanie: Edyta Sieradzka – Wytyczne PFRON