Obowiązkowe Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w okresie od 1.12.2024 do 28.02.2025 – wysokość wpłat
Wyliczając zobowiązanie na PFRON przez Pracodawców, którzy osiągają w danym miesiącu zatrudnienie, co najmniej 25 osób w przeliczeniu na etaty, i nie zatrudniają osób z niepełnosprawnościami albo poziom zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami jest mniejszy niż 6 % lub 2% w przypadku pracodawcy będący m.in. publiczną lub niepubliczną uczelnią, szkołą, przedszkolem, należy zastosować przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego – komunikat w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w sprawie przeciętnego wynagrodzenia, na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
W okresie za Grudzień 2024, Styczeń 2025 i Luty 2025: wynosi ono – 8 161,62 zł – Monitor Polski z 13.11.2024 r. – poz. 971
Wpłata na PFRON za grudzień 2024 r., styczeń i luty 2025 r. przy zatrudnieniu 100 etatów ogółem i braku zatrudnienia w ogóle osób z niepełnosprawnościami wynosi:
K= 0,4065 * 8.161,62 zł *[(100*0,06)- 0,00)] = 3.317,6985 * 6 etatów ON= 19.906,19 zł
K = 0,4065 x PW x [(ZOG x 0,06) – ZON)]
gdzie:
K – kwota wpłaty.
PW – Przeciętne wynagrodzenie.
ZON – stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (z miesiąca sprawozdawczego – etaty).
ZOG – stan zatrudnienia ogółem w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (z miesiąca sprawozdawczego – etaty).
Warto zauważyć, że obciążenie finansowe może być niższe dla tych pracodawców, którzy aktywnie angażują się w rehabilitację społeczną i zawodową, zatrudniając pracowników z niepełnosprawnościami. Proces ten, choć może wydawać się skomplikowany, jest istotnym elementem wspierania integracji zawodowej osób z niepełnosprawnościami i przestrzegania obowiązujących przepisów.
Zachęcamy Wszystkich Pracodawców do Współpracy z Nami – dzięki czemu będziecie Państwo mogli mieć w zatrudnieniu wartościowych pracowników a dodatkowo spróbować obniżyć wpłaty na PFRON. Ostatnio przeprowadzone przez Naszych Ekspertów audyty pokazały, że wiele Firm – błędnie wyliczało wpłaty na PFRON – zawyżając je. Nauczymy Państwa m.in wyliczać wskaźniki na Deklaracjach DEK-1-0, DEK-1-a i DEK-1-b w zakresie – zatrudniania pracowników ogółem i OzN po to abyście właściwie dokonywali wpłat na PFRON a nie je zawyżali! Dodatkowo jak się okazało – wiele firm nie wykorzystywało do obniżenia wpłat na PFRON udzielanych im ulg. MY również nauczymy tego Państwa jak zgodnie z prawem je wykorzystać.
Kiedy firma osiągnie 6% wskaźnik OzN wynikający z etatów – po pierwsze będzie mogła być całkowicie zwolniona z obowiązkowych wpłat na PFRON ale również wówczas pracodawca będzie mógł wystąpić do PFRON o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – w tej procedurze też Państwu pomożemy.
W celu współpracy zachęcamy do kontaktu z Naszym Zespołem Sieradzka-PEFRON
SIERADZKA-PEFRON
PRACA EDUKACJA FINANSOWANIE ROZWÓJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Edyta Sieradzka
tel.
e-mail: biuro@sieradzka-pefron.pl
www.sieradzka-pefron.plWYJAŚNIENIE PFRON – Wielkość zatrudnienia jest podstawowym kryterium powstania obowiązku wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Zobowiązany do wpłat
Jeśli jesteś pracodawcą, który:
- osiąga w danym miesiącu zatrudnienie, co najmniej 25 osób w przeliczeniu na etaty,
- i nie zatrudnia osób niepełnosprawnych albo poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest mniejszy niż 6 % (pracodawca nie będący publiczną lub niepubliczną uczelnią, szkołą, przedszkolem, inną formą wychowania przedszkolnego, placówką opiekuńczo-wychowawczą, regionalną placówką opiekuńczo-terapeutyczną, interwencyjnym ośrodkiem preadopcyjnym, placówką resocjalizacyjną, żłobkiem a także klubem dziecięcym) wśród ogólnego stanu zatrudnienia, albo jest mniejszy niż 2% ( pracodawca będący publiczną lub niepubliczną uczelnią, szkołą, przedszkolem, inną formą wychowania przedszkolnego, placówką opiekuńczo-wychowawczą, regionalną placówką opiekuńczo-terapeutyczną, interwencyjnym ośrodkiem preadopcyjnym, placówką resocjalizacyjną, żłobkiem a także klubem dziecięcym) wśród ogólnego stanu zatrudnienia,
to masz obowiązek dokonywania wpłat na PFRON.
Opracowanie: Zespół Sieradzka-PEFRON