Odpowiedź PFRON na pytanie dot. występowania schorzenia szczególnego 04-O wynikającego z uzasadnienia na orzeczeniu Lekarza Orzecznika ZUS
Pytanie do PFRON
Dzień Dobry Państwu
Bardzo proszę o potwierdzenie czy na podstawie zamieszczonego na orzeczeniu Lekarza Orzecznika ZUS uzasadnienia – pracodawca może zaliczyć tego pracownika do stopnia umiarkowanego ze schorzeniem szczególnym 04-O?
Z treści orzeczenia Lekarza Orzecznika ZUS z dnia 8 lipca 2015 r. wynika, że:
- osoba ta jest trwale całkowicie niezdolna do pracy;
- całkowita niezdolność do pracy jest spowodowana niewydolnością narządu wzroku i pozostaje w związku z naruszeniem sprawności.
Z góry bardzo Państwu dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam serdecznie
Edyta Sieradzka
Odpowiedź PFRON (Wydział Rynku Pracy- Dofinansowania) – SODiR
Dzień dobry Pani Edyto
Począwszy od stycznia 2011 r. osobami o szczególnych schorzeniach – w związku z zatrudnieniem których przysługuje wyższa kwota dofinansowania – są osoby, w odniesieniu do których orzeczono:
- chorobę psychiczną (02-P),
- upośledzenie umysłowe (01-U),
- całościowe zaburzenia rozwojowe (12-C),
- epilepsję (06-E) oraz
- osoby niewidome.
Nie każde orzeczenie zawiera w swojej treści symbol przyczyny niepełnosprawności, wobec czego Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (dalej BON) wskazuje, że jeżeli z sentencji, rozpoznania, uzasadnienia lub wskazań wydanych w związku z danym orzeczeniem wynika, że u danej osoby stwierdzono wymienione w art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji1 schorzenia, to dokument ten jest wystarczający do potwierdzenia tej okoliczności. Ponadto BON za osobę niewidomą uznaje osoby legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności z tytułu chorób narządu wzroku (04-O) – w stopniu znacznym i umiarkowanym.
Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, spowodowanej chorobami narządu wzroku (co wynika z uzasadnienia załączonego do maila dokumentu) pracodawca może traktować – przy ubieganiu się o dofinansowanie do wynagrodzeń – jako orzeczenie w stopniu umiarkowanym ze schorzeniem szczególnym.
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2023 r., poz. 100, ze zm.)
Małgorzata Jaworek
Starszy Ekspert
ds. rynku pracy
Wydział ds. Analiz
Departament ds. Rynku Pracy
PFRON
al. Jana Pawła II 13
00-828 Warszawa
Odpowiedź PFRON (Wydział Wpłat Obowiązkowych) – sprawozdawczość INF-1, DEK-2-a, INF-U
Szanowna Pani Edyto,
z treści art.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2023 r. poz.100 z późn.zm.) wynika, że ustawa dotyczy osób, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o:
- zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności,
- całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów,
- niepełnosprawności, wydanym przez ukończeniem 16 roku życia.
Ustawa o rehabilitacji przewiduje możliwość traktowania na równi z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności także innych orzeczeń, które wydawane są na podstawie odrębnych przepisów. Dotyczy to m.in. orzeczeń wydawanych zgodnie z ustawą z o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
W myśl art.5 ustawy o rehabilitacji orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o:
- całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- niezdolności do samodzielnej egzystencji jest traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- całkowitej niezdolności do pracy jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- częściowej niezdolności do pracy oraz celowości przekwalifikowania jest traktowane na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.
Natomiast katalog schorzeń szczególnie utrudniających wykonywanie pracy został określony w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 września 1998 r. w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposobu jego obniżenia (Dz.U. z 1998 r. nr 124 poz.820 z późn.zm.) i zalicza się do nich:
- chorobę Parkinsona,
- stwardnienie rozsiane,
- paraplegię, tetraplegię, hemiplegię,
- znaczne upośledzenie widzenia (ślepotę) oraz niedowidzenie,
- głuchotę i głuchoniemotę,
- nosicielstwo wirusa HIV oraz chorobę AIDS,
- epilepsję,
- przewlekłe choroby psychiczne,
- upośledzenie umysłowe,
- miastenię,
- późne powikłania cukrzycy.
Z treści tego Rozporządzenia wynika również, że obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych następuje w przypadku zatrudnienia osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub znacznym, u których stwierdzono schorzenia wymienione w Rozporządzeniu.
Dla potrzeb wpłat obowiązkowych występowanie schorzenia szczególnego może być dokumentowane:
- orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność w rozumieniu przepisów o rehabilitacji;
- innym dokumentem potwierdzającym wystąpienie u pracownika schorzeń wymienionych w Rozporządzeniu z dnia 18 września 1998 r.
Z treści przesłanego orzeczenia Lekarza Orzecznika ZUS z dnia 8 lipca 2015 r. wynika, że:
- osoba ta jest trwale całkowicie niezdolna do pracy;
- całkowita niezdolność do pracy jest spowodowana niewydolnością narządu wzroku i pozostaje w związku z naruszeniem sprawności.
Zatem orzeczenie to spełnia warunki do uznania za orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność w rozumieniu przepisów ustawy o rehabilitacji, a osoba legitymująca się takim orzeczeniem jest zaliczana do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Orzeczenie to jest również dokumentem potwierdzającym występowanie u pracownika schorzenia określonego w Rozporządzeniu z dnia 18 września 1998 r. jakim jest znaczne upośledzenie widzenia (ślepota) oraz niedowidzenie.
Renata Kruk
Starszy Ekspert
ds. analiz i konsultacji
Wydział ds. Analiz i Konsultacji
Departament ds. Wpłat
PFRON