PILNY APEL SIERADZKA-PEFRON i FPP do Premiera Rządu Donalda Tuska dot. projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (UD55)
PILNY APEL SIERADZKA-PEFRON i FPP do Premiera Rządu Donalda Tuska dot. projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (UD55)
Szanowny Panie Premierze
W związku z niepokojącą informacją, opublikowaną na stronie RCL w dniu 19.11.2024 r. w przedmiocie prośby skierowanej do MRPiPS o przygotowanie i przedstawienie ponownie tekstu ostatecznego projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (UD55), uwzględniającego ustalenia Rady Ministrów odnośnie terminu wejścia w życie art. 1 pkt 1 projektu ustawy, zwracamy się do Pana Premiera o wyjaśnienie powodu zwrócenia się do MRPiPS o przygotowanie ponownie ostatecznego projektu nowelizacji ustawy w związku z brzmieniem art. 1 pkt 1. Czy ta zmiana brzmienia art. 1 pkt. 1 projektu ustawy ma na celu – wprowadzenie innego okresu od, którego kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń z PFRON mogłyby być podwyższone niż od lipca 2024 r.?
Uzasadnienie
Działając w dobrze pojętym interesie zatrudnionych osób z niepełnosprawnościami z zadowoleniem przyjęliśmy przedłożony przez MRPiPS – Radzie Ministrów projekt z 8.11.2024 r. ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (UD55).
Projekt ten wyszedł również naprzeciw oczekiwaniom pracodawców osób z niepełnosprawnościami.
Wstrzymanie lub opóźnienie prac nad tym projektem z całą pewnością spowoduje niepożądane perturbacje w sferze zatrudnienia i rehabilitacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, z tego względu, że nieprzeprowadzenie korekt wstecz od ponad pół roku zapowiadanych przez rząd – od lipca 2024 r. , tak jak to przewidziano w projekcie ustawy, będzie skutkować decyzjami pracodawców o zmniejszeniu zatrudnienia takich osób.
Projekt nowelizacji przedłożonej na RM w dniu 19.11.2024 r. był starannie przygotowywany i poprzedzony konsultacjami MRPiPS, przeprowadzonymi wśród pracodawców a co najważniejsze zainicjowany przez samą Radę Dialogu Społecznego, z zachowaniem wszelkich procedur prawnych wraz z uwzględnieniem oceny skutków regulacji.
Nie bez znaczenia było zaangażowaniem w realizację projektu Pana Ministra Łukasza Krasonia, Pełnomocnika Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami jego Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Pracodawcy zatrudniający w Polsce pracowników z niepełnosprawnościami zaufali Rządowi wierząc, że jego działania przyczynią się do wzrostu i utrzymania obecnego poziomu zatrudnienia OzN, tymczasem odmowa lub zwłoka w przyjęciu wyżej opisanego projektu z całą pewnością skutkować będzie redukcją zatrudnienia OzN.
Co więcej pracodawcy osób z niepełnosprawnościami wierząc i ufając w zapewnienia Rządu co do możliwości zrobienia korekt od lipca 2024 r. zaciągnęli zobowiązania finansowe w celu utrzymania zatrudnienia OzN na dotychczasowym poziomie, których w przypadku nieprzyjęcia proponowanej regulacji – nie będą w stanie spełnić co niestety odbije się na rehabilitacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami.
Na marginesie podnosimy, że w uzasadnieniu do projektu środki finansowane na zwiększenie dofinansowań od lipca 2024 r., zostały przewidziane w budżecie PFRON. Taka sytuacja budzi dodatkowe nasze zdziwienie.
Takie działanie Rady Ministrów zdaje się przeczyć od dawna werbalnie deklarowanemu wsparciu dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich pracodawców.
Dodatkowe zdziwienie budzi informacja zamieszczona w dniu 19.11.2024 r. na stronie Sejmu RP, że 27.11.2024 r. ma być złożone Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (druki nr …)
Gdybyśmy mogli również zorganizować pilne spotkanie z Panem Premierem wówczas podczas spotkania moglibyśmy jeszcze szerzej wyjaśnić tak pilną potrzebę wprowadzenia zmian od 1 lipca 2024 r.
Załącznik do Apelu – OSR – dofinansowanie do wynagrodzeń 8.11.2024 r.
Z poważaniem
Edyta Sieradzka – Ekspert ds. Zatrudniania Osób z Niepełnosprawnościami w Polsce
Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy dynamiczny wzrost płacy minimalnej. Od stycznia 2023 r. do dziś wzrosła ona z 3490 zł do 4300 zł brutto miesięcznie, co stanowi ponad 23% podwyżki.
Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego, w której apelowano o zwiększenie kwoty dofinansowań. Ministerstwo zadeklarowało w kwietniu 2024 r. wzrost tych świadczeń o 15% od lipca. Mimo przedłużających się prac nad ustawą zapewniano o zagwarantowaniu wyrównania ze skutkiem od lipca. Niestety, w listopadzie okazało się, że zmiana zostanie wprowadzona dopiero od stycznia 2025 r. bez jakiegokolwiek wyrównania, co oznacza, że dodatkowe koszty w wysokości ok. 390 mln zł
spoczną na pracodawcach.
„Pracodawcy osób z niepełnosprawnościami wierząc w zapewnienia rządu, że wsparcie zostanie zwiększone od lipca 2024 r., podjęli zobowiązania finansowe. Dziś są pozostawieni bez pomocy, a ich zaufanie zostało poważnie nadszarpnięte” – podkreśla Edyta Sieradzka, Przewodnicząca Zespołu KRK ds. Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnościami.
Zwracając się do Premiera, Przewodnicząca wskazuje: „Wstrzymanie lub opóźnienie prac nad ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej będzie skutkować redukcją zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Nieprzeprowadzenie korekt od lipca, zgodnie z pierwotnymi planami, uderzy zarówno w pracodawców, jak i osoby zatrudnione”.
Krajowa Rada Konsultacyjna wyraziła zdziwienie sytuacją, zwracając uwagę, że środki na podwyżki zostały przewidziane w budżecie PFRON. Opóźnienie realizacji działań, zdaniem Rady, przeczy deklarowanemu wsparciu rządu dla osób z niepełnosprawnościami.
Taki brak konsekwencji w działaniach legislacyjnych prowadzi do kryzysu zaufania między państwem a przedsiębiorcami, a także znacząco pogarsza sytuację rynku pracy osób z niepełnosprawnościami. W tej sprawie głos zabrali przedstawiciele różnych środowisk, licząc na pilne rozwiązanie problemu i skuteczne działania legislacyjne.