Posiedzenie Krajowej Rady Konsultacyjnej w dniu 13.03.2024 r. z udziałem Eksperta – Edyty Sieradzkiej.
Z ramienia Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) i Sieradzka-PEFRON w Posiedzeniu Krajowej Rady Konsultacyjnej (KRK) – wzięła udział Pani Edyta Sieradzka.
Szanowni Państwo,
na dzisiejszym Posiedzeniu KRK w imieniu Państwa – Pracodawców Osób z Niepełnosprawnościami Pani Edyta Sieradzka zabrała głos i przekazała Panu Ministrowi oraz pozostałym Członkom KRK, informację o Państwa Wspólnej inicjatywie – PETYCJI dot. zwiększenia miesięcznego dofinansowania, którą podpisało ponad 2000 tys. osób.
Dodatkowo Pani Edyta wskazała, biorąc pod uwagę otrzymane od Państwa informacje, że niestety ten rok dla bardzo dużej ilości Pracodawców Osób z Niepełnosprawnościami jest bardzo trudny i może doprowadzić do bardzo dużych zwolnień osób z niepełnosprawnościami. Wskazała, że otrzymywane przez pracodawców ON dofinansowanie z PFRON nie jest zachętą, a rekompensatą podwyższonych kosztów z tytułu dodatkowych uprawnień osób z niepełnosprawnościami. Reasumując, wskazała na pilną potrzebę podwyższenia dofinansowań z PFRON.
Pan Minister Łukasz Krasoń i Pan Dyrektor BON Krzysztof Kosiński w odpowiedzi wskazali, że problem podwyższenia dofinansowań jest ważny, ale z uwagi na obecne brzmienie art. 46a ustawy o rehabilitacji (poniżej wyciąg) – jest on bardzo utrudniony mimo tego, że budżet PFRON na to pozwala.
Art. 46a. [Dotacje celowe]
- Fundusz otrzymuje dotacje celowe z budżetu państwa:
1) na zadanie, o którym mowa w art. 26a – w wysokości 30% środków zaplanowanych na realizację tego zadania na dany rok;
1a) (uchylony);
1b) na zadanie, o którym mowa w art. 33b, w kwocie nie większej niż 150 mln zł corocznie;
2) na zadanie, o którym mowa w art. 47 ust. 2 – w wysokości 50% utraconych dochodów gmin z tytułu zastosowania zwolnień ustawowych, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1.
- Kwoty dotacji, o których mowa w ust. 1, ustala się i rozlicza zgodnie z zasadami przyjętymi w budżecie państwa.
- Dotacje, o których mowa w ust. 1, są przekazywane na zasadach określonych w odrębnych przepisach przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, w sposób umożliwiający pełne i terminowe wykonywanie zadania.
Zdaniem Pana Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Ministra Łukasza Krasonia i Pana Dyrektora Krzysztofa Kosińskiego, obecny zapis art. 46a ust. 1 pkt 1 ustawy o rehabilitacji – uniemożliwia zwiększenie wydatków na podwyższenie dofinansowań bez zmiany tego przepisu lub ingerencji w uchwalony już budżet.
Pani Edyta Sieradzka – wskazała, że Federacja Przedsiębiorców Polskich już przygotowała dokumenty (uchwałę, projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji) dot. podwyższenia miesięcznych kwot dofinansowań, które w najbliższych dniach (tj. jutro 14.03.2024 r.) zostaną przedstawione na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, gdzie Federacja Przedsiębiorców Polskich jest Organizacją Pracodawców reprezentującą interesy Przedsiębiorców w Radzie Dialogu Społecznego.
Po wypowiedziach większości Członków KRK – Krajowa Rada Konsultacyjna wskazała, że podejmie w trybie pilnym stosowną Uchwałę dot. podwyższenia dofinansowań w 2024 r., którą przekaże do Ministerstwa, ale również do Rady Dialogu Społecznego.
O dalszych pracach nad zmianą Ustawy o rehabilitacji dot. zmian kwot miesięcznego dofinansowania, będziemy na bieżąco Państwa informowali, ale przede wszystkim brali czynny udział w tych pracach i konsultacjach.
Pani Edyta Sieradzka jako Ekspert FPP i Państwa Przedstawicielka – będzie cały czas w kontakcie z Panem Ministrem, Krajową Radą Konsultacyjną oraz RDS. Dzięki temu na bieżąco będzie Państwo informowani o wszystkich zmianach.
Dziękujemy za wszystkie zgłoszone przez Państwa uwagi i przesłane informacje na podstawie których mogliśmy w Państwa imieniu zabrać głos.
Zespół Sieradzka-PEFRON