Pracodawca pyta czy obecnie kiedy wystąpi do ZUS o odroczenie terminu zapłaty składek lub o rozłożenie zapłaty składek na raty – dla PFRON w przypadku otrzymania umowy na odroczenie lub rozłożenia składek na raty – będzie zachowana terminowość poniesienia kosztów płacy?
Opracowanie Edyta Sieradzka – Pracodawca pyta czy obecnie kiedy wystąpi do ZUS o odroczenie terminu zapłaty składek lub o rozłożenie zapłaty składek na raty – dla PFRON w przypadku otrzymania umowy na odroczenie lub rozłożenia składek na raty – będzie zachowana terminowość poniesienia kosztów płacy?
TAK – Fundusz wyjaśnia, że zgodnie z art. 26a ust. 1a¹ pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 573, ze zm.) – miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń nie przysługuje, jeżeli miesięczne koszty płacy zostały poniesione przez pracodawcę z uchybieniem terminów, wynikających z odrębnych przepisów, przekraczającym 14 dni (za wyjątkiem sytuacji, gdy składki opłacone po tym terminie, nie przekroczą 2% składek należnych za dany miesiąc).
Tak więc koszty płacy, na które składa się, m. in. wynagrodzenie netto, zaliczka na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy powinny być opłacone z uwzględnieniem terminów, wynikających z przepisów odrębnych, do których dodaje się 14 dni, wynikające z ustawy o rehabilitacji.
Jednocześnie Fundusz podkreśla, że przyznana ulga ZUS w postaci zawarcia umowy o odroczenie terminu płatności składek ZUS lub ulga ZUS w postaci rozłożenia na raty należności z tytułu składek ZUS wyznacza pracodawcy nowy/e termin/y płatności tych składek.
BARDZO WAŻNE – Uwagi wymaga fakt, iż wniosek do ZUS o przyznanie ulgi w zapłacie zobowiązania, należy złożyć przed upływem standardowego terminu, wynikającego z przepisów.
Jeżeli należność z tytułu składek ZUS za dany okres sprawozdawczy zostanie przez ZUS na wniosek pracodawcy odroczona/ rozłożona na raty, a pracodawca dotrzyma nowych terminów płatności np. terminów wynikających z układu ratalnego (lub opóźni się z płatnością maksymalnie o 14 dni i umowa z ZUS z tego tytułu nie zostanie rozwiązana), to dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych za okres sprawozdawczy, którego dotyczy odroczenie lub układ ratalny w ZUS przysługuje pracodawcy, o ile spełnia pozostałe warunki wynikające z ustawy o rehabilitacji.
W związku z zastosowaniem przez pracodawcę jednej z wyżej wymienionych ulg, Fundusz może prosić beneficjenta o przedłożenie dodatkowych dokumentów, np. umów podpisanych z ZUS. Wnioskodawca zostanie o tym poinformowany pisemnie.
Przypominam, iż ze środków PFRON pracodawca może się ubiegać o dofinansowanie do poniesionych na pracowników niepełnosprawnych kosztów płacy.
Koszty płacy, które trzeba wykazać w pozycji 52 to:
- wynagrodzenie brutto,
- finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe naliczane od tego wynagrodzenia,
- obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Solidarnościowy.
Do wynagrodzenia, które jest składnikiem kosztów płacy należy wliczyć:
- wynagrodzenie za pracę,
- wynagrodzenie za czas choroby,
- wynagrodzenie za urlop,
- wynagrodzenie za dni usprawiedliwionej nieobecności płatnej przez pracodawcę,
- nagrody i premie, o ile można je przyporządkować do jednego miesiąca,
- prowizję,
- dodatek za pracę w porze nocnej,
- dodatki za godziny nadliczbowe,
- dodatek funkcyjny,
- dodatek brygadzistowski,
- dodatek stażowy
- dodatek wyrównawczy,
- dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia.
Uwaga! Od kwietnia 2023 r. do wynagrodzenia brutto należy wliczyć również koszty pracy zdalnej: ekwiwalenty i ryczałty, wypłacane pracownikowi niepełnosprawnemu w związku z pracą zdalną. Świadczenia te zostały określone w art. 6724 § 3 i 4 Kodeksu pracy.
Do kosztów płacy nie należy wliczać:
- wszystkich zasiłków, w tym zasiłku chorobowego i rehabilitacyjnego,
- ekwiwalentów, które nie dotyczą pracy zdalnej, np. za urlop wypoczynkowy lub pranie odzieży,
- innych dodatków o świadczeniowym charakterze, odpraw, nagród jubileuszowych czy zapomóg.
Wszystkie składniki kosztów płacy pracownika niepełnosprawnego muszą być wypłacone w terminie lub z uchybieniem terminu nie dłuższym niż 14 dni. Zapłata składek ZUS z uchybieniem terminu powyżej 14 dni jest możliwa, o ile nie przekroczy ona 2% należnych składek za dany okres sprawozdawczy.
Dodatkowo kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć:
- 75% poniesionych kosztów płacy – jeżeli pracodawca jest prowadzącym działalność gospodarczą,
- 90% poniesionych kosztów płacy – jeżeli pracodawca nie prowadzi działalności gospodarczej.
Należy pamiętać, że od 1 lipca 2016 r. wniosek Wn-D z załącznikami pracodawca może złożyć, gdy pracownik dysponuje wynagrodzeniem za okres, którego dotyczy wniosek. Jednak nie może to być później niż do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy wniosek. Pracodawca przed złożeniem do PFRON wniosku Wn-D musi najpierw wypłacić w całości wynagrodzenie pracownikom niepełnosprawnym.
Opracowanie 06.07.2023 r. Edyta Sieradzka