PYTANIE DO PFRON dot. wyliczania poz. 39 i 41 na Wn-D
PYTANIE DO PFRON dot. wyliczania poz. 39 i 41 na Wn-D tj. wykazanie efektu zachęty metodą ilościową w przypadku grupy kapitałowej oraz wyliczanie poz. 37 i 38 na Wn-D oraz na INF-1 i DEK-ach dot. nowego dodatkowego urlopu rodzicielskiego jak i wyłączenie go w poz. 39 i 41 na Wn-D
Dzień Dobry
Mam pytanie czy w przypadku obliczania efektu zachęty metodą ilościową gdy z grupy kapitałowej (firm powiązanych) wychodzi spółka w połowie miesiąca np. 15.06.2023 r. to w efekcie zachęty w poz. 39 na Wn-D wykazujemy firmy z grupy kapitałowej i tą spółkę proporcjonalnie do 15.06.2023 r.? Czy jednak łącznie do końca miesiąca z tą spółką? Co z wypełnieniem poz. 41 na Wn-D w takim przypadku tzn. czy w kolejnych miesiącach grupa kapitałowa ma wykazywać tą spółkę czy już nie?
Dodatkowo mam pytanie w zakresie wyliczania limitu 10 mln euro dla firm powiązanych tzn. czy grupa kapitałowa po wyjściu tej spółki nie będzie już brała pod uwagę uzyskanej przez nią pomocy publicznej?
Dodatkowo mam pytanie dotyczące wyliczania wskaźników zatrudnienia i osób niepełnosprawnych w oparciu o art. 21 ust. 5 ustawy o rehabilitacji i wg rozporządzenia 651/2024 – biorąc pod uwagę nowy dodatkowy urlop rodzicielski 9 tygodni (art.1821d kp) dla drugiego rodzica czyli praktycznie raczej zawsze to będzie ojciec dziecka – czy taką osobę należy wyłączać ze stanów zatrudnienia biorąc pod uwagę art. 21 ust. 5 (tj. wyliczając poz. 37 na Wn-D ogółem) oraz czy wyłączać ją z poz. 39 i 41 na Wn-D wyliczając efekt zachęty metodą ilościową?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam serdecznie
Edyta Sieradzka
SIERADZKA – PEFRON – Praca Edukacja Finansowanie Rozwój Osób Niepełnosprawnych
Ekspert ds. zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce
ODPOWIEDŹ PFRON
Dzień dobry Pani Prezes
powiązania w formularzu INF-O-PP są wykazywane zawsze na dzień składania wniosku lub korekty wniosku. Jeśli na dzień składania danego wniosku istnieje relacja powiązania z podmiotem X, to stany zatrudnienia wykazywane w poz. 39 i 41 we wniosku Wn-D powinny obejmować również personel podmiotu X. Jeśli natomiast na dzień składania danego wniosku nie istnieje relacja powiązania z podmiotem X, to personelu podmiotu X nie należy uwzględniać w bieżącym stanie zatrudnienia (poz. 39 we wniosku Wn-D) i w średnim stanie zatrudnienia (poz. 41 we wniosku Wn-D).
Jeśli podmiot X w trakcie trwania roku kalendarzowego „wychodzi” z grupy podmiotów powiązanych, to pomoc udzielona podmiotowi X pozostaje przy podmiocie X i nie powinna być uwzględniana przy liczeniu limitu dla grupy kapitałowej, z której podmiot X wyszedł (poz. 6 w części E formularza INF-O-PP).
Stany zatrudnienia określane we wniosku Wn-D wykazuje się w dwóch celach:
• w pozycji 37 ‘Ogółem’ i 38 ‘Osoby niepełnosprawne’ w celu sprawdzenia, czy pracodawca zatrudnia 25 lub więcej etatów, a jeżeli tak, czy osiąga sześcioprocentowy (6%) wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych;
• w pozycji 39 ‘Ogółem’ oraz w pozycji 41 ‘Ogółem’ (i w przypadku wniosków składanych do grudnia 2014 r. również w pozycji 40 i 42 ‘Osoby niepełnosprawne’) w celu ustalenia efektu zachęty metodą ilościową.
Stan zatrudnienia w pozycjach 37 i 38 we wniosku Wn-D jest ustalany w oparciu o przepisy krajowe*.
Do liczby pracowników w tych pozycjach nie wliczamy:• osób niepełnosprawnych, które przebywają na wszystkich urlopach bezpłatnych (czyli urlopach bezpłatnych, które wynikają z Kodeksu pracy oraz urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielania określają inne przepisy);
• osób pełnosprawnych, które:
• są zatrudnione na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego;
• przebywają na urlopie rodzicielskim;
• przebywają na urlopach wychowawczych;
• nie świadczą pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej oraz służby zastępczej;
• są uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy;
• nie świadczą pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego;
• przebywają na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy (innych urlopach bezpłatnych niż te wynikające z Kodeksu pracy).
Natomiast w pozycji 39 i 41 we wniosku Wn-D stan zatrudnienia jest ustalany w oparciu o przepisy wspólnotowe**.
W świetle dotychczasowych wyjaśnień Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do liczby pracowników w tych pozycjach nie wliczamy:
• praktykantów lub studentów odbywających szkolenie zawodowe na podstawie umowy o praktyce lub o szkoleniu zawodowym;
• osób przebywających na urlopach związanych z rodzicielstwem (macierzyńskich, ojcowskich, tacierzyńskich, wychowawczych, rodzicielskich);
• osób przebywających na urlopie bezpłatnym (w tym związanym z obowiązkiem wojskowym);
• osób przebywających na świadczeniu rehabilitacyjnym.
Wobec powyższego:
• w poz. 37 we wniosku Wn-D nie należy wliczać osób pełnosprawnych, które przebywają na urlopie rodzicielskim,
• w poz. 39 i 41 we wniosku Wn-D nie należy wliczać osób pełnosprawnych i osób niepełnosprawnych, które przebywają na urlopie rodzicielskim.
*art. 21 ust. 1 i 5, art. 28 ust. 3-5 oraz art. 2a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2023 r., poz. 100, ze zm.).
** Załącznik nr I do rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.6.2014 r., str. 1).
Małgorzata Jaworek Starszy Ekspert ds. rynku pracy Wydział ds. Analiz Departament ds. Rynku Pracy