Pytanie do PFRON dot. wykazywania efektu zachęty metodą ilościową – doliczanie do bieżącego stanu zatrudnienia osób wynajętych z Agencji Pracy Tymczasowej.
Pytanie do PFRON
Dzień Dobry Pani Małgorzato
Pracodawcy po przeczytaniu Państwa wytycznych dot. wyliczenia poz. 39 i 41 na wniosku Wn-D (poniżej zamieszczam wyciąg) -mają pytanie odnośnie pracowników zatrudnionych za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej? Pytają czy na pewno powinni ich wliczać – gdyż przecież te osoby dla nich tylko wykonują pracę a są zatrudnione w APT, i to APT wlicza ich do wskaźników zarówno wg ustawy jak i wg rozporządzenia KE 651/2014. Czy nie dojdzie w takiej sytuacji do podwójnego wliczania tych samych osób do w/w wskaźników o tym samym wykazywaniu efektu zachęty metodą ilościową? Pytają co ma zrobić pracodawca, który wynajął pracowników z APT, która jest dla nich również firmą powiązaną? Czy w tej sytuacji Firma A – ma ich też doliczyć do swoich wskaźników i później jeszcze raz w związku, że dolicza osoby z firmy powiązanej tj. z APT? Dodatkowo mają wątpliwości jak ustalić ilość etatów do wliczenia do poz. 39 i 41, kiedy np. firmy rozliczają się za wynajęcie wg roboczogodzin a nie ilości osób?
Z góry bardzo proszę o rozwianie wątpliwości pracodawców, którzy obecnie nie wiedzą czy dobrze wyliczali i wyliczają poz. 39 i 41 na Wn-D, kiedy wynajmują pracowników z APT.
Pozdrawiam serdecznie
Edyta Sieradzka
Ekspert FPP ds. zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami
Wyliczenia w poz. 39 i 41 na wniosku Wn-D.
Kogo wliczyć do stanu zatrudnienia w pozycjach od 39 do 42 we wniosku Wn-D?
Dane w pozycjach od 39 do 42 we wniosku Wn-D ustal na podstawie przepisów unijnych*. Do stanu zatrudnienia w pozycjach od 39 do 42 we wniosku Wn-D wlicz:
- Pracowników, czyli osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. W tej grupie osób uwzględnij też członków zarządu. Osoba pełniąca tę funkcję powoływana jest uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Oznacza to, że swoje obowiązki służbowe wykonuje w drodze powołania.
- Osoby pracujące dla przedsiębiorstwa, podlegające mu i uważane za pracowników na mocy prawa krajowego, czyli osoby związane z przedsiębiorstwem umową cywilnoprawną, np. umowa o dzieło lub umową zlecenie. Uwzględnij te osoby, o ile praca świadczona na podstawie tych umów wykonywana jest według zasad tworzących stosunek pracy. Przy ustalaniu stanów zatrudnienia na podstawie przepisów unijnych osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej może być traktowana jako pracownik w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. O rodzaju stosunku prawnego nie decyduje nazwa umowy, ale jej treść. Jeżeli umowa wykazuje wspólne cechy dla umowy o pracę i umowy prawa cywilnego z jednakowym ich nasileniem, o jej typie decyduje zgodny zamiar stron i cel umowy. Wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę jest jedną z cech umowy o pracę. Dlatego elementy stosunku pracy, o którym mowa w art. 22 Kodeksu pracy oraz cel umowy wraz ze zgodnym zamiarem stron powinny być oceniane indywidualnie w każdym przypadku. Określenie czy forma zawartej umowy cywilnoprawnej jest zbliżona do umowy o pracę, a więc ustalenie możliwości wliczenia osób zatrudnionych na umowę cywilnoprawną do stanów zatrudnienia w pozycjach 39 i 41 we wniosku Wn-D leży po stronie pracodawcy. Ważne jest, aby pracodawca stosował takie same zasady wliczania osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych w każdym miesiącu i w przypadku tej samej umowy nie dopuszczał do sytuacji, że raz zleceniobiorcę wliczy do stanu zatrudnienia, a innym razem już nie. W tej grupie osób uwzględnij także pracowników zatrudnionych za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Formalnym pracodawcą pracownika zatrudnionego za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej jest ta agencja, jednakże faktycznie pracownik ten wykonuje zadania na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy, do którego został przez agencję oddelegowany.
Odpowiedź PFRON
Dzień dobry Pani Edyto
Zasady wykazywania pracowników tymczasowych przez agencję pracy tymczasowej oraz pracodawców użytkowników były przedmiotem konsultacji z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnoprawnych. O możliwości wykazywania pracowników tymczasowych przez pracodawcę użytkownika, w stanach zatrudnienia ustalanych we wniosku Wn-D na podstawie przepisów wspólnotowych, wskazywał w swoich wyjaśnieniach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już w 2011 r. Niemniej jednak Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych potwierdziło ostatecznie taką możliwość w wyjaśnieniach kierowanych do PFRON dopiero pod koniec 2019 r. Na podstawie pisma BON (które załączam do niniejszego maila) Fundusz uzupełnił wyjaśnienia na witrynie PFRON w zakresie wliczania do stanu zatrudnienia pracowników tymczasowych w pozycjach 39-42 we wniosku Wn-D.
Dlatego pracodawca użytkownik ma możliwość wliczania pracowników tymczasowych w poz. 39 i 41 we wniosku Wn-D, niemniej jednak nie może ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń tych pracowników. Czas pracy tych osób powinien być ustalony w oparciu o czas pracy faktycznie przepracowany u danego pracodawcy użytkownika w danym okresie sprawozdawczym. To pracodawca użytkownik decyduje, czy pracowników tymczasowych wlicza do personelu ustalanego w oparciu o przepisy wspólnotowe. Przy czym istotne jest, aby pracodawca stosował te same zasady tj., jeśli zacznie wliczać do stanu zatrudnienia pracowników tymczasowych od bieżącego okresu, to średni stan zatrudnienia w oparciu o dwanaście miesięcy poprzedzających bieżący okres powinien być ustalony również z uwzględnieniem pracowników tymczasowych.
Więcej informacji w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych można znaleźć na witrynie PFRON. Po wpisaniu w pasku adresu przeglądarki: pfron.org.pl trzeba wybrać zakładkę Pracodawcy, a następnie Dofinansowanie wynagrodzeń. Zachęcamy do korzystania z zamieszczonej tam broszury oraz filmów, które zawierają wyjaśnienia w sprawie wypełniania dokumentów: Wn-D, INF-D-P oraz INF-O-PP i INF-O-PR. W przypadku dodatkowych pytań w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń prosimy o kontakt z właściwym Oddziałem PFRON lub z infolinią Departamentu ds. Rynku Pracy. Numer tej infolinii to 22 581-84-10 wew. 1. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Kontakt z Departamentem ds. Rynku Pracy możliwy jest również poprzez e-mail. Zapytania należy kierować na adres: sod@pfron.org.pl.
Małgorzata Jaworek
Starszy Ekspert
ds. rynku pracy
Wydział ds. Analiz
Departament ds. Rynku Pracy
al. Jana Pawła II 13
00-828 Warszawa