PYTANIE I ODPOWIEDŹ PFRON dot. wykazania efektu zachęty metodą jakościową – ważne
PYTANIE DO PFRON
Dzień Dobry Pani Małgorzato
W związku z pytaniem pracodawców – proszę o Państwa interpretację czy pracodawca będzie mógł zastosować wykazanie efektu zachęty metodą jakościową w sytuacji kiedy umowa z poprzednikiem rozwiązała się owszem na mocy porozumienia stron ale na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (wyciąg z ustawy zamieszczam poniżej?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam serdecznie
Edyta Sieradzka
Ekspert FPP ds. zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w Polsce
PEFRON – Praca, Edukacja, Finansowanie, Rozwój Osób Niepełnosprawnych
Dz. U. 2003 Nr 90 poz. 844
U S T A W A
z dnia 13 marca 2003 r.
o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy
z przyczyn niedotyczących pracowników1)
Art. 1. 1. Przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez
pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy
z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego
przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie
nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
1) 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
2) 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże
mniej niż 300 pracowników,
3) 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej
pracowników
– zwanego dalej „grupowym zwolnieniem”.
ODPOWIEDŹ PFRON
Dzień dobry Pani Edyto
W nawiązaniu do poniższej wiadomości informuję, że pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracownika niepełnosprawnego, o ile spełnia warunki do otrzymania tej pomocy.
Jednym z warunków ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego jest wykazanie efektu zachęty. Efekt zachęty ustalany jest przez pracodawcę (dla którego dofinansowanie stanowi pomoc publiczną) jednokrotnie – na miesiąc podjęcia pracy przez osobę z niepełnosprawnością i trwa do momentu rozwiązania stosunku pracy bądź utraty przez pracownika statusu osoby niepełnosprawnej. Efekt zachęty jest spełniony, jeśli zatrudnienie pracownika z niepełnosprawnością powoduje w miesiącu rozpoczęcia pracy przez tego pracownika wzrost zatrudnienia ogółem w stosunku do średniego stanu zatrudnienia z 12 miesięcy poprzedzających ten miesiąc (metoda ilościowa). Istnieje wyjątek, kiedy można wykazać efekt zachęty mimo braku wzrostu zatrudnienia. Będzie nim przypadek, gdy pracodawca zatrudni pracownika niepełnosprawnego na wakat zwolniony w wyniku rozwiązania umowy o pracę z innym pracownikiem (metoda jakościowa):
- z przyczyn określonych w art. 52 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy,
- za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika,
- na mocy porozumienia stron,
- wskutek przejścia pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- z upływem czasu, na który została zawarta,
- z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Efekt zachęty metodą jakościową będzie spełniony także w przypadku, gdy miejsce pracy pracownika z niepełnosprawnością powstało:
- na skutek wygaśnięcia umowy o pracę,
- na skutek zmniejszenia wymiaru czasu pracy pracownika – na jego wniosek.
Efekt zachęty istnieje, gdy:
- w momencie zatrudniania pracownika pracodawca wiedział o jego niepełnosprawności,
- w miesiącu zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego pracodawca wykazał efekt zachęty metodą ilościową lub metodą jakościową,
- dofinansowanie jest pomocą konieczną, a więc pracodawca bez możliwości uzyskania dofinansowania nie prowadziłby wspieranego działania (zatrudnienia osoby niepełnosprawnej) i w związku z tym wniosek o dofinansowanie pracodawca złożył w pierwszym możliwym momencie po spełnieniu wszystkich warunków określonych przepisami prawa do otrzymania przedmiotowego dofinansowania.
Zwolnienia w oparciu o wskazane w mailu przepisy dokonywane są w drodze wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę lub na zasadzie porozumienia stron, z przyczyn niedotyczących pracowników. Jeśli więc umowa o pracę z poprzednim pracownikiem zostanie rozwiązana na mocy porozumienia stron, to pracodawca może zastosować metodę jakościową w związku z tym pracownikiem, o ile nowozatrudniony na to miejsce pracownik posiada ten sam zakres obowiązków.
Więcej informacji w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych można znaleźć na witrynie PFRON. Po wpisaniu w pasku adresu przeglądarki: pfron.org.pl trzeba wybrać zakładkę Pracodawcy, a następnie Dofinansowanie wynagrodzeń. Zachęcamy do korzystania z zamieszczonej tam broszury oraz filmów, które zawierają wyjaśnienia w sprawie wypełniania dokumentów: Wn-D, INF-D-P oraz INF-O-PP i INF-O-PR. W przypadku dodatkowych pytań w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń prosimy o kontakt z właściwym Oddziałem PFRON lub z infolinią Departamentu ds. Rynku Pracy. Numer tej infolinii to 22 581-84-10 wew. 1. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Kontakt z Departamentem ds. Rynku Pracy możliwy jest również poprzez e-mail. Zapytania należy kierować na adres: sod@pfron.org.pl.
Małgorzata Jaworek
Starszy Ekspert
ds. rynku pracy
Wydział ds. Analiz
Departament ds. Rynku Pracy