Dzień dobry,
jesteśmy spółką, która posiada status ZPChR i tworzy ZFRON.
Proszę o udzielenie odpowiedzi w następującej sprawie:
Przepis art. 33 ust. 3 pkt 4 i 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia z dnia 27 sierpnia 1997 r.
Art. 33. [Zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych]
- Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej jest obowiązany do:
4) przeznaczania co najmniej 15% środków funduszu rehabilitacji na indywidualne programy rehabilitacji;
5) przeznaczania co najmniej 10% środków funduszu rehabilitacji na pomoc indywidualną dla niepełnosprawnych pracowników i byłych niepracujących niepełnosprawnych pracowników tego zakładu.
nakłada na pracodawcę prowadzącego ZPChR obowiązek przeznaczania co najmniej 15% środków funduszu rehabilitacji na indywidualne programy rehabilitacji oraz co najmniej 10% środków funduszu rehabilitacji na pomoc indywidualną, ale nie wskazuje jakie są dopuszczalne przeksięgowania między kontami.
Czy pracodawca może uchwałą Zarządu przeksięgować środki z pomocy indywidualnej na tzw. Duży ZFRON/75 (zakładając, że po przeniesieniu środków na koncie pomocy indywidualnej pozostaje nadal wymagane ustawą 10%)?
W regulaminie ZFRON mamy zapis: „Administrator ZFRON może podjąć uchwałą decyzję o zwiększeniu lub przeksięgowaniu ilości środków Funduszu z przeznaczeniem na indywidualne programy rehabilitacji lub pomoc indywidualną”. Potrzeba przeniesienia środków jest podyktowana podwyżką cen za opiekę medyczną finansowaną z Dużego ZFRON/75.
Jeśli odpowiedź jest negatywna, to proszę o podanie przepisu z którego to wynika.
Proszę o podanie, w którą stronę są dozwolone przeksięgowania (z 10 na 75, z 75 na 10, z 15 na 10 itd.)
Dziękuję.