Stan faktyczny:
- Spółka B (będąca zpchr) kupuje zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki A (będącej zpchr), w tym prawa z umów zawartych z klientami Spółki A.
2. Spółka B na rzecz jednego z Klientów Spółki A rozpoczęła w sposób faktyczny świadczenie usług, które wcześniej realizowała Spółka A w oparciu o zawartą z tym Klientem pisemną umowę.
3. Pomiędzy Spółką B a Klientem nie doszło jednak do zawarcia umowy (porozumienia itp.), na podstawie której Spółka B stałaby się w miejsce Spółki A stroną dotychczasowej umowy z Klientem. Pomimo tego Spółka B rozpoczęła wystawianie faktur na rzecz Klienta określając terminy płatności.
4. Klient odmówił uregulowania zapłaty wynagrodzenia wynikającego z faktur wystawionych przez Spółkę B za miesiące grudzień 2024, styczeń 2025 .r, luty 2025 r. , wskazując, że nie ma umowy ze Spółką B i pozostawał w przekonaniu, że usługi świadczone są wciąż przez Spółkę A.
5. Po upływie terminów płatności wskazanych na fakturach wystawionych przez Spółkę B, Klient wraz ze Spółką A oraz Spółką B zawarli porozumienie, w którym Klient zatwierdził realizację usług wykonanych przez Spółkę B w okresie grudzień 2024 r. – luty 2025 r. i zgodził się na wysokość wynagrodzenia. Jednocześnie Klient oraz Spółka B ustalili termin płatności wynagrodzenia za usługi wykonane we ww. okresie. Ustalono także, że od marca 2025 r. do umowy w miejsce Spółki A wstępuje Spółka B.
6. Klient zapłacił Spółce B wynagrodzenia za miesiące grudzień 2024 r., styczeń 2025 .r, luty 2025 r. w terminie określonym w porozumieniu, o którym mowa w pkt 5 powyżej.
Spółka B stoi na stanowisku, że termin płatność za wszystkie wykonane usługi został ustalony w porozumieniu z dnia 10.04.2025 (treść porozumienia poniżej).
Czy w odniesieniu do przedstawieniu stanu faktycznego Spółka B może udzielić klientowi ulgi na PFRON?
POROZUMIENIE
W PRZEDMIOCIE WYRAŻENIA ZGODY NA WSTĄPIENIE W PRAWA I OBOWIĄZKI Z UMOWY
(dalej: Porozumienie)
zawarte w dniu ……. pomiędzy:
…. o numerze identyfikacyjnym ……
reprezentowaną przez: ………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
zwaną dalej: Kontrahentem
a
…….,
– reprezentowaną przez: ……., zwaną dalej: …..
a
…….., reprezentowaną przez:
– ……, zwaną dalej: …..
oraz
……. reprezentowaną przez:
……. zwaną dalej: Konsorcjantem
……… zwani będą dalej łącznie Stronami, a każdy z osobna także Stroną
Zważywszy, że:
1.
Kontrahenta oraz ……. łączy Umowa na usługi porządkowo-czystościowe z dn. ……. r. (dalej: Umowa);
2.
……. dokonał zbycia na rzecz …… składników swojego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23.04.1964 r. kodeks cywilny (Dz.U. z 1964r., Nr 16, poz. 93 ze zm.) m.in. związanych z realizacją usług objętych Umową i obejmującą prawa z Umowy,
3. z dniem 1 grudnia 2024 r. usługi stanowiące przedmiot Umowy w miejsce ……. rozpoczęła świadczyć ……., co Kontrahent akceptował,
4. z tytułu świadczenia usług w okresie, o którym mowa w ust. 3 powyżej pozostaje nierozliczone wynagrodzenie za wykonanie tychże usług,
5.
intencją Stron jest kontynuacja Umowy z zachowaniem jakości oraz parametrów ekonomicznych usług świadczonych na jej podstawie, toteż Strony postanawiają zawrzeć niniejsze Porozumienie o następującej treści:
§ 1.
1.
……. w ramach transakcji zbycia na rzecz ….. składników przedsiębiorstwa …… m.in. związanych z realizacją usług objętych przedmiotem Umowy, przeniósł z dniem 01.07.2024 r. na …… wszelkie prawa i obowiązki wynikające z Umowy, a ……. prawa te nabywa i obowiązki przejął, ze skutkiem od dnia wskazanego w ust. 2 niniejszego paragrafu oraz z zastrzeżeniem ust. 3 niniejszego paragrafu.
2. Kontrahent oraz Konsorcjant wyrażają zgodę na przejęcie z dniem 01.03.2025 r. przez ….. od ……. praw i obowiązków wynikających z Umowy.
3. Kontrahent oraz Konsorcjant oświadczają, iż zatwierdzają usługi wykonane przez …… w okresie grudzień 2024 r.-luty 2025 r., a Kontrahent zobowiązuje się do zapłaty na rzecz ….. wynagrodzenia za realizację przedmiotu Umowy we wskazanym wyżej okresie, w następującej wysokości:
a) za grudzień 2024 r. w wysokości ……. powiększonej o obowiązujący podatek od towarów i usług,
b) za styczeń 2025 r. w wysokości …… powiększonej o obowiązujący podatek od towarów i usług
c) za luty 2025 r. w wysokości …… powiększonej o obowiązujący podatek od towarów i usług.
4. Kontrahent oraz …… zgodnie postanawiają, że wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 3 pkt a) – c) powyżej, płatne będzie w terminie 23.10.2025 r. Uzgodnienie objęte niniejszym ustępem są pierwszymi uzgodnieniami Kontrahenta i …… w tym zakresie i wchodzą w życie z dniem 31.12.2024 r. Jednocześnie strony potwierdzają, że inne oznaczenia terminów płatności rzeczonych wynagrodzeń, jako nieobjęte uzgodnieniami stron pozostają bezskuteczne. Strony oświadczają, iż Kontrahent nie pozostaje w opóźnieniu z płatnością za usługi wykonane do dnia zawarcia niniejszego Porozumienia przez ….., w związku z czym nienależne są odsetki ustawowe za opóźnienie (także w transakcjach handlowych).
5.
Strony zgodnie postanawiają, że przeniesienie praw wynikających z Umowy nie będzie obejmowało wierzytelności lub zobowiązań …… wobec Kontrahenta z tytułu zdarzeń zaistniałych przed dniem 01.03.2025 r. Powyższe oznacza, że wszelkie rozliczenia odnoszące się do okresu przypadającego przed dniem 01.03.2025 r., w szczególności z tytułu wynagrodzenia będą rozliczane pomiędzy …. a Kontrahentem na dotychczasowych zasadach.
§ 2.
1.
Strony zgodnie oświadczają, że wskutek przejęcia przez …. od ….. praw i obowiązków wynikających z Umowy, ….. począwszy od dnia 01.03.2025 r. wstępuje w miejsce ….. do Umowy.
2.
……. oświadcza, że znana jest jej treść Umowy oraz zapewnia, że posiada potencjał i możliwości techniczno-organizacyjne oraz zaplecze finansowe pozwalające na pełne i prawidłowe wywiązanie się z zobowiązań wynikających z Umowy.
§ 3.
1.
Wszelkie zmiany i uzupełnienia Porozumienia wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.
2.
Porozumienie sporządzono w 4 (słownie: czterech) jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze Stron.