0 komentarz

Pytania do informacji zawartej w newsletter z 21.01.2025 w temacie

Przejęcie Spółki i pracowników na podstawie art. 23′ KP a wykazanie efektu zachęty na potrzeby uzyskania dofinansowań z PFRON.

Temat: Zapytanie dotyczące ustalania średniego stanu zatrudnienia w kontekście przejęcia pracowników na podstawie art. 23¹ Kodeksu pracy

Szanowni Państwo,

Zwracam się z prośbą o doprecyzowanie zasad ustalania średniego stanu zatrudnienia pracowników (poz. 41 we wniosku Wn-D) w przypadku przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę na podstawie art. 23¹ Kodeksu pracy.

W szczególności proszę o wyjaśnienie rozbieżności w opisie sposobu ustalania liczby pracowników w związku z następującym fragmentem:

„Niemniej w odniesieniu do średniego stanu zatrudnienia (poz. 41 we wniosku Wn-D) należy mieć na uwadze, że w przypadku przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę na podstawie art. 23¹ kodeksu pracy – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wskazał, że działalność podmiotu przejmującego należy traktować jako kontynuację działalności firmy przejętej, a badając stan zatrudnienia w okresie ostatnich 12 miesięcy, w którym nastąpiło przejęcie, należy brać pod uwagę wszystkich pracowników, również tych zatrudnionych przed przejęciem zakładu. Jeżeli pracownik został zatrudniony przez poprzedniego pracodawcę, jego okres zatrudnienia liczy się od zawarcia umowy z tym pracodawcą. Zatem, analizując dla celu efektu zachęty średni stan zatrudnienia u pracodawcy przejmującego (spółka A) za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc przejęcia, trzeba uwzględnić pracowników przejętych z datą zatrudnienia u pracodawcy, od którego przejęcie nastąpiło.”

  1. Czy w celu obliczenia średniego stanu zatrudnienia w okresie 12 miesięcy poprzedzających przejęcie pracowników należy brać pod uwagę wszystkich pracowników przejmowanego zakładu czy wyłącznie pracowników przejętych z ich historią zatrudnienia (rozbieżność zaznaczona kolorami)?
  2. Czy ma znaczenie dla obliczania średniego zatrudnienia to czy przejmowani są wszyscy pracownicy czy tylko zorganizowana część a w podmiocie przekazującym nadal pozostaje pewien stan zatrudnienia – stan przedstawiony w załączniku Excel

Będę wdzięczny za szczegółowe wyjaśnienie powyższych kwestii oraz wskazanie, jak zgodnie z obowiązującymi przepisami i interpretacjami należy prawidłowo ustalić średni stan zatrudnienia w takiej sytuacji.

Edyta Odpowiedź na pytanie 17 lutego, 2025
Jeśli chcesz się zapoznać z odpowiedziami Eksperta - zaloguj się. Jeśli nie posiadasz aktywnego abonamentu skontaktuj się z biurem aby poznać ofertę. Tel.: 692627572, e-mail:biuro@sieradzka-pefron.pl lub zapoznaj się ze szczegółami oferty w zakładce "Oferta"