Dzień dobry,
chciałbym jeszcze dopytać Pani Edyto, ponieważ nie tyle chodzi mi o definicje wyrobu medycznego co “innych niezbędnych środków medycznych” (o wyrobach medycznych wspomina pkt. c), natomiast mnie interesuje co wchodzi w skład pkt. b) gdzie jest mowa o “innych niezbędnych środkach medycznych”).
Czy wspomniane emolienty, krople do oczu, probiotyki – które nie znajdują się w wykazie leków (a często są stosowane podczas farmakoterapii) nie są właśnie formą innych niezbędnych środków medycznych?
Czy w tej sytuacji osobie niepełnosprawnej, która kupiła wit. d 3Witamina D: Ibuvit D, Vigantoletten 1000, Vigalex – mam przyznać pomoc a innej, która zakupiła również wit. d 3 firmy np. DR. MAX VITAMIN D 1000 mam tej pomocy odmówić? Czy tak samo postepować z probiotykami i odmawiać tym pracownikom, którzy kupili ten nie wpisany na rejestr leków. Zacytuje też informację ze strony: “To prawda, że zdecydowana większość probiotyków jest suplementami diety. A tylko kilka zarejestrowanych jest jako leki Chociaż działanie i zastosowanie mają identyczne” – w tym wypadku suplement jest podawany nie osobie zdrowej tylko chorej, która pobiera lekarstwa. Oczywiście ja osobiście rozumiem różnice pomiędzy lekiem a suplementem i całą procedurą, która jest z tym związana i nie zamierzam jej kwestionować.
Bardziej chodzi mi o to, że w aptekach często stosowane są niektóre produkty zamiennie – być może ze względu na cenę (widzę po fv) i wiem, że większość z tych produktów jest przyjmowana przy okazji leczenia i wzmacniania odporności. Rozumiem, też że wydatki ZFRON podlegają restrykcją ale nie mówmy tu o finansowaniu wczasów zagranicznych czy pojazdów samochodowych, ale chodzi o krople do nosa, preparaty do inhalacji (nebudose – którego nie ma w rejestrze) emolienty (np. nivelium) i probiotyki (nie wpisane do rejestru). Czy nie można tego potraktować jako inne niezbędne środki medyczne?