Dzień dobry,
W sytuacji, gdy pracownik nie dostarczy do zakładu pracy zaświadczenia potwierdzającego terminowe złożenie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, to od dnia następnego po utracie ważności tego orzeczenia zostanie zgłoszony w ZUS jako pracownik pełnosprawny.
Czy jeśli po kliku m-cach otrzymamy od pracownika nowe ostateczne orzeczenie o niepełnosprawności, z którego wynikać bedzie ciągłość stopnia niepełnosprawności, będziemy mogli zastosować art. 2a ust. 2 ustawy o rehabiliatcji i zrobić korekty wstecz INF-1 (lub jeśli wystąpi DEK-1-0) oraz wniosków o dofinansowanie w SODiR? Czy należy składać INFDP “zerowe” za tego pracownika przez okres, gdy jest pełnosprawny, aby po dostarczeniu nowego orzeczenia zrobić korektę dofinansowania na plus?
Spotkaliśmy się z dość dziwną sytuacją odnośnie wystawienia zaświadczenia potwierdzającego terminowe złożenie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Nasz pracownik został poproszony przez PZON o złożenie wniosku o wystawienie takiego zaświadczenia o poniższej treści:
“Zwracam się z prosbą o wydanie zaświadczenia dot. potwierdzenia złożenia wniosku w sprawie wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, który złożyłam do Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w (nazwa miejscowości) w dniu 05.09.2024 r., w związku z wygaśnięciem terminu ważności poprzedniego orzeczenia przedłużonego do dnia 30.09.2024 r.
Zaświadczenie to jest mi niezbędne do okazania w obecnym zakładzie pracy.”
Czy to jest standardowa praktyka PZON-ów, że należy składać wniosek do wniosku?
pozdrawiam serdecznie, Marzena Weinert