Sankcje PFRON dot. sprawozdawczości – kiedy i jakie?
Składane do Funduszu deklaracje i informacje Pracodawcy muszą wypełnić zgodnie z zasadami określonymi przepisami prawa.
Wpłaty do PFRON dokonują na specjalnie do tego celu utworzone rachunki bankowe.
Pracodawca musi pamiętać, że aby nie narazić się na konieczność zapłaty odsetek, wpłata powinna zostać dokonana w terminie.
Jeżeli jednak Pracodawca będzie miał problem z uregulowaniem należności, może wystąpić do PFRON z wnioskiem o rozłożenie zaległości na raty bądź odroczenie terminu płatności.
Deklaracje i informacje
• Niezależnie – czy pracodawca jest zobowiązanym czy zwolnionym z wpłat na PFRON – mają oni obowiązek złożenia odpowiedniego dokumentu potwierdzającego m.in. wielkość zatrudnienia ogółem i zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
• Jeśli pracodawca jest zobowiązanym do wpłat, to musi składać „deklaracje”, a jeśli pracodawca jest zwolniony z wpłat, to musi składać tzw. „informacje”.
Deklaracje
• DEK-1-0 (deklaracja miesięczna) – składa pracodawca, jeśli nie osiąga wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6% oraz nie jest pracodawcą wymienionym w punktach poniżej.
• DEK-1-a (deklaracja miesięczna) – składa pracodawca, jeśli nie osiąga wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6% i jest państwową i samorządową jednostką organizacyjną będącą jednostką budżetową, zakładem budżetowym albo gospodarstwem pomocniczym, instytucją kultury oraz jednostką organizacyjną zajmującą się statutowo ochroną dóbr kultury uznanych za pomnik historii.
• DEK-1-b (deklaracja miesięczna) – składa pracodawca, jeśli nie osiąga wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 2% i jest publiczną i niepubliczną uczelnią, szkołą, przedszkolem, żłobkiem, inną formą wychowania przedszkolnego, placówką opiekuńczowychowawczą, regionalną placówką opiekuńczo-terapeutyczną, interwencyjnym ośrodkiem preadopcyjnym, placówką resocjalizacyjną, a także klubem dziecięcym.
• DEK-1-u (deklaracja – załącznik do deklaracji miesięcznych DEK-1-0, DEK-1-a albo DEK-1-b) – składa pracodawca, jeśli korzysta z obniżenia wpłat np. z ULG .
• DEK-2-a – składa pracodawca, jeśli jest pracodawcą, który prowadzi zakład pracy chronionej.
• DEK-2-b – składa pracodawca, jeśli jest pracodawcą, który prowadzi zakład aktywności zawodowej.
• DEK-2-u – składa pracodawca, jeśli jest tzw. sprzedającym wystawiającym informacje o kwocie obniżenia wpłat na PFRON z naruszeniem obowiązujących przepisów.
• DEK-W – składa pracodawca, jeśli jest pracodawcą, który nie wydzielił lub nie zorganizował stanowiska pracy dla pracownika, który w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej utracił zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku.
• DEK-R (deklaracja roczna) – składa pracodawca, jeśli w ciągu roku kalendarzowego miał obowiązek złożyć przynajmniej jedną deklarację.
• DEK-Z (deklaracja ewidencyjna) – składa pracodawca, jeśli rejestruje się w PFRON jako zobowiązany do wpłat lub jeśli zmienił dane ewidencyjne – nazwę, adres itp. Lub utracił status zpchr lub stał się zpchr.
Informacje
• INF-1 (informacja miesięczna – o zatrudnieniu, kształceniu lub działalności na rzecz osób niepełnosprawnych) – składa pracodawca, jeśli osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6% (albo 2%) oraz jeśli jest pracodawcą niedziałającym w celu osiągnięcia zysku domem pomocy społecznej, hospicjum albo zakładem opiekuńczo-leczniczym, jest publiczną lub niepubliczną jednostką organizacyjną niedziałającą w celu osiągnięcia zysku, której wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi.
• INF-2 (informacja roczna – o zatrudnieniu, kształceniu lub działalności na rzecz osób niepełnosprawnych) – składa pracodawca, jeśli w ciągu roku kalendarzowego miał obowiązek złożyć przynajmniej jedną informację INF-1.
• INF-Z (informacja ewidencyjna) – składa pracodawca, jeśli rejestruje się w PFRON jako zwolniony z wpłat lub jeśli zmienił dane ewidencyjne – nazwę, adres itp.
• INF-1-u (wraz z załącznikiem INF-U) – składa pracodawca, jeśli jesteś tzw. sprzedającym, który wystawił przynajmniej jedną informację o kwocie obniżenia wpłat na PFRON (wystawił INF-U) w ciągu miesiąca sprawozdawczego.
Korygowanie deklaracji i informacji
• Aby skorygować deklarację lub informację pracodawca musi złożyć dokument korygujący sporządzony z bieżącą datą wypełnienia.
• Dane zawarte w korekcie deklaracji lub informacji zastąpią wartości z poprzednio złożonego przez Pracodawcę dokumentu dotyczącego danego okresu.
• Pracodawca musi PAMIĘTAĆ– Dane ewidencyjne aktualizuje (koryguje) składając dokument ewidencyjny – aktualizacyjny (DEK-Z lub INF-Z).
• Jeżeli Fundusz (PFRON) stwierdzi, że deklarację lub informację pracodawca wypełnił niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, pracodawca zrobił błąd rachunkowy lub inną oczywistą pomyłkę bądź, że wypełni ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami – PFRON wezwie Pracodawcę do skorygowania błędnego dokumentu.
• Fundusz na podstawie art. 274 Ordynacji podatkowej w zależności od charakteru i zakresu uchybień może korygować deklaracje lub informacje, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty nadpłaty, w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 5 000,00 zł. W takiej sytuacji PFRON doręczy Pracodawcy uwierzytelnioną kopię skorygowanej deklaracji. Jeżeli Pracodawca nie zgadza się z zawartością tak skorygowanego dokumentu, może wnieść sprzeciw do Funduszu. Wniesienie sprzeciwu anuluje korektę.
• Fundusz może także wystąpić do Pracodawcy z wezwaniem do złożenia niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji lub informacji podajemy w wątpliwość.
Opracowanie na podstawie informacji przygotowanych przez PFRON
06.11.2023 r. Edyta Sieradzka