Te choroby na liście z prawem do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności. 91 czy 235 schorzeń?
Co znajdzie się liście chorób uprawniających do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności? Na przestrzeni ostatnich miesięcy do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej trafiło kilka interpelacji poselskich w tej sprawie. Posłowie są zaniepokojeni, że z 235 chorób resort zostawił jedynie 91.
Lista chorób z prawem do orzeczenia o niepełnosprawności na stałe
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jak dotąd nie opublikowało listy chorób, które miałyby uprawniać do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności. W sierpniu przez media przetoczyła się fala oburzenia po nieoficjalnych doniesieniach, że lista będzie mocno okrojona. Według medialnych ustaleń lista przekazana z MRiPS do MZ miała liczyć zaledwie 91 pozycji – wcześniejszy wykaz, przygotowany wraz ze specjalistami, zawierał ponad 230 schorzeń.
– Zwolnienie z regularnego stawiania się przed komisją dzieci i rodziców – w przypadku chorób, których nie umiemy wyleczyć i upośledzają codziennie życie – ułatwiłoby życie pacjentom i ich bliskim. Ale wspierałoby także lekarzy orzeczników i komisje orzekające o niepełnosprawności oraz stopniu niepełnosprawności w rozpatrywaniu wniosków składanych przez pacjentów z rzadkimi, wieloukładowymi chorobami uwarunkowanymi genetycznie, związanymi z niepełnosprawnością sprzężoną. Choroby te powodują, że dziecko wymaga więcej opieki, a często też dodatkowych zajęć, leków, wyrobów medycznych – wskazała w interpelacji poselskiej Robert Obaza.
Z kolei zdaniem posłanki Iwony Hartwich, “osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny czują się jawnie dyskryminowane przez rząd oraz Biuro Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych. Choroby wykreślone z listy są chorobami nierokującymi poprawy, osoby te pozostają niepełnosprawne do końca życia”.
Posłanka Joanna Jaśkowiak przypominała tymczasem, że obecnie teoretycznie jest możliwość, aby orzeczenia wydawać bezterminowo, ale jest sporadycznie wykorzystywana przez komisje.
Bezterminowe orzeczenia. Wątpliwości budzą kryteria
– Sporo zastrzeżeń budzi też ustalenie granicy wiekowej na 16. rok życia. Ułatwienie dotyczyłoby więc dzieci. Potem osoba z niepełnosprawnością nie mogłaby liczyć na analogiczne rozwiązanie. To zdaniem ekspertów jest niezrozumiałe, ponieważ wrodzone choroby z reguły z wiekiem się nasilają. Lista chorób genetycznych, w tym niektórych bardzo rzadkich, powinna być jak najszersza i dotyczyć również osób po 16. roku życia – zaznaczyła w interpelacji m.in. posłanka Jaśkowiak.
Jak dotąd MRiPS nie odpowiedziało na zawarte w interpelacjach pytania. Czas na przygotowanie odpowiedzi dwukrotnie przesuwano.
Źródło: rynekzdrowia.pl