Ważna odpowiedź PFRON – Wliczenie tzw. outsourcingu do usług własnych a prawo do udzielenia ulgi we wpłatach na PFRON
Szanowni Państwo
Tzw. Sprzedający zwrócił się z pytaniem dot. wyliczenia przychodu do udzielania ulg – proszę o Państwa stanowisko w poniższej sprawie:
PYTANIE do PFRON:
Mamy 3 spółki:
Spółka – A – cywilna
Spółka B – jawna
Spółka C- sp. z o.o.
Między spółkami mamy zawarte umowy outsorcingowe. Świadczone są usługi sprzątania. Spółki są powiązane. Spółka A cywilna wypożycza pracowników do wykonania usługi spółce B jawnej — która udziela ulg we wpłatach na PFRON, ale zdarza się, że spółka B również wynajmuje pracowników spółce C spółce z o.o.i w związku z tym wystawia faktury sprzedażowe i czy powinna traktować je jako własne (czy przychód ze sprzedaży z jednej spółki do drugiej spółki za wynajem pracowników należy wliczać do przychodu z usług własnych i od tej usługi udzielać ulg? – jest to usługa własna – mamy umowę outsorcingową).
Z góry bardzo dziękuję za tą odpowiedź.
Pozdrawiam Państwa serdecznie
Edyta Sieradzka
Ekspert FPP ds. zatrudniania osób z niepełnosprawnościami
ODPOWIEDŹ PFRON
Szanowna Pani Edyto,
w myśl art. 22 ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2023 r. poz.100 z późn.zm.), wpłaty na Fundusz, o których mowa w art. 21, ulegają obniżeniu z tytułu zakupu produkcji lub usługi, z wyłączeniem handlu, odpowiednio wytworzonej lub świadczonej przez pracodawcę posiadającego określoną strukturę zatrudnienia ogółem i osób niepełnosprawnych – zwanego sprzedającym.
Oznacza to, że w zakresie uprawniającej kooperacji znajduje się wyłącznie zakup:
- produkcji wytworzonej przez sprzedającego;
- usługi (z wyłączeniem handlu) świadczonej przez sprzedającego.
Powiązanie sprzedającego z przedmiotem zakupu wynika zarówno z art. 22 ust. 1 ustawy o rehabilitacji, jak i z art. 22 ust. 8. W art. 22 ust. 1 ustawy o rehabilitacji jest mowa o tym, że sprzedający wytworzył produkcję lub świadczył usługę, których zakup ma uprawniać nabywcę do obniżenia wpłaty na PFRON. Z kolei w art.22 ust.8 ustawy o rehabilitacji jest mowa o tym, że kwotę obniżenia wpłat na PFRON oblicza się wyłącznie w odniesieniu do usług własnych i produkcji własnej sprzedającego. Przepisy te muszą być czytane łącznie, co oznacza, że to pracodawca o kwalifikowanej strukturze zatrudnienia musi nie tylko mieć w ofercie sprzedaży dane usługi lub produkcję, czy formalnie firmować produkcję lub usługi zaoferowane nabywcy, ale również samemu wytworzyć produkcję i zrealizować usługi.
Do obniżenia wpłat na PFRON nie uprawnia bowiem zakup produkcji ani usługi, w odniesieniu do których sprzedający jedynie pośredniczył w sprzedaży, nie wytwarzając produkcji ani nie świadcząc usług. W tej sytuacji z jednej strony przedmiot zakupu nie został przez niego wytworzony ani świadczony, a z drugiej strony – tym bardziej nie można mu przypisać przymiotu produkcji własnej ani usługi własnej. Tylko w zakresie, w jakim sprzedający ma wkład własny w produkcję lub usługi, można je uznać za wytworzone lub świadczone przez niego jako własną produkcję lub własne usługi. Tylko też w takim zakresie może on udzielić obniżenia wpłat na PFRON.
Skoro przedmiotem zakupu uprawniającego do obniżenia wpłat na PFRON może być produkcja własna lub usługa własna sprzedającego, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o rehabilitacji, to wkład w wytworzenie produkcji lub wykonanie usługi przez sprzedającego jest kluczowy, bowiem sprzedający wystawia informację o kwocie obniżenia wpłat na PFRON tylko w odniesieniu do tego, co sam wytworzył lub wykonał. Istnienie i zakres wkładu decydują nie tylko o tym, czy w ogóle można wystawić obniżenie wpłat na PFRON, ale również z jakiego tytułu.
Zdarza się także, że sprzedający korzysta ze wsparcia zewnętrznego przy wytworzeniu produkcji lub świadczeniu usług. Sposób zorganizowania tego wsparcia wpłynie na spełnianie warunków udzielenia obniżenia wpłat na PFRON. Do uznania wykonywanej produkcji lub świadczonych usług za własną produkcję lub własne usługi sprzedającego niezbędne jest również, aby:
- były realizowane przez pracowników tego sprzedającego, jego zleceniobiorców nieprowadzących działalności gospodarczej, pracowników tymczasowych, pracowników innych firm, których prace jemu udostępniono (outsourcing), osoby skierowane do pracy u pracodawcy (w ramach służby zastępczej, umowy ze szkołą lub zakładem karnym);
- nie były realizowane przez podwykonawców (inne podmioty, w tym innych pracodawców).
Przy korzystaniu ze wsparcia zewnętrznego przy świadczeniu usług istotne jest właściwe rozumienie art. 22 ust. 1 ustawy o rehabilitacji, w którym jest mowa o tym, że wpłaty na PFRON ulegają obniżeniu z tytułu zakupu usługi świadczonej przez pracodawcę o kwalifikowanej strukturze zatrudnienia. Z treści tego przepisu jednoznacznie wynika, że usługa uprawniająca do obniżenia wpłat na PFRON nie może być świadczona przez wielu pracodawców lub podmiotów. Natomiast możliwe jest wykonywanie takiej usługi przez osoby niebędące pracownikami sprzedającego czy też osoby będące pracownikami innych pracodawców. Dlatego uznaje się również za własną usługę sprzedającego usługę realizowaną przez jego zleceniobiorców nieprowadzących działalności gospodarczej, pracowników tymczasowych, pracowników innych firm, których pracę udostępniono sprzedającemu (outsourcing).
Zatem sprzedający (spółka B) powinien zaliczyć do przychodów z tytułu sprzedaży usług własnych zarówno:
- sprzedaż usługi świadczonej na rzecz nabywcy realizowanej przez pracowników innych firm (spółki A), których pracę udostępniono sprzedającemu (outsourcing);
- sprzedaż usługi udostępnienia własnych pracowników spółce C (outsourcing).
Robert Czerwiec
Starszy Ekspert
ds. analiz i konsultacji
Wydział ds. Analiz i Konsultacji
Departament ds. Wpłat
PFRON