Zmiana w KP dot. pracy zdalnej a koszty płacy na INF-D-P – wyjaśnienie PFRON
Koszty płacy to:
- wynagrodzenie brutto oraz
- finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe naliczone od tego wynagrodzenia oraz
- obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Solidarnościowy.
Od wniosków za kwiecień 2023 r. w wynagrodzeniu brutto należy uwzględnić również koszty pracy zdalnej: ekwiwalent lub ryczałt, wypłacany pracownikowi niepełnosprawnemu w związku z pracą zdalną.
- Przypominamy, że dofinansowanie przysługuje do kosztów płacy, które pracodawca opłaca w odpowiednim terminie. Dodatkowo wynagrodzenie musi wypłacić we właściwej formie i przed złożeniem wniosku. Ekwiwalent lub ryczałt, który wypłaca pracownikowi niepełnosprawnemu w związku z pracą zdalną jest obecnie częścią składową wynagrodzenia brutto, dlatego te warunki musi spełnić również dla tych świadczeń.
- Dofinansowanie nie przysługuje, jeżeli:
- pracodawca nie przekazał wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego (w tym ekwiwalentu lub ryczałtu związanego z pracą zdalną):
- na jego rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo
- na adres zamieszkania tego pracownika, za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania kwot pieniężnych.
- pracodawca złożył wniosek o dofinansowanie przed wypłatą wynagrodzenia pracownikowi niepełnosprawnemu, w tym ekwiwalentu lub ryczałtu związanego z pracą zdalną. Dzień wypłaty wynagrodzenia to dzień, w którym pracownik może dysponować wynagrodzeniem.
- pracodawca poniósł koszty płacy pracownika – w tym ekwiwalent lub ryczałt związany z pracą zdalną – z uchybieniem terminów, wynikających z odrębnych przepisów, przekraczającym 14 dni. Dopuszczalna jest zapłata składek ZUS powyżej 14 dnia, jeśli nie przekroczy 2% należnych składek za dany okres sprawozdawczy.
Uwaga!
- Dofinansowanie do wynagrodzeń przysługuje do miesięcznych kosztów płacy, dlatego ekwiwalent lub ryczałt związany z pracą zdalną pracodawca uwzględnia w kosztach płacy i ocenia czy spełnił warunki, które wskazujemy powyżej, jeśli świadczenia te dotyczą danego miesiąca. Dofinansowanie do wynagrodzenia danego pracownika nie przysługuje w całości za dany miesiąc, jeśli wypłaty ekwiwalentu lub ryczałtu pracodawca dokonał w nieodpowiedniej formie, po terminie lub po złożeniu wniosku Wn-D.
- Jeśli jednak ekwiwalent lub ryczałt związany z pracą zdalną pracodawca uzna, że jest to składnik wynagrodzenia przysługujący pracownikowi za okresy dłuższe niż miesiąc, to świadczenia te nie mogą być uwzględniane w kosztach płacy. W takiej sytuacji nie podlegają one ocenie co do warunków, niezbędnych do otrzymania dofinansowania.
- Pytanie: Jakie Koszty Płacy pracodawca po 7.04.2023 r. ma uwzględnić w poz. 52 na INF-D-P starając się o dofinansowanie?
- Koszty płacy, które trzeba wykazać w pozycji 52 to:
- wynagrodzenie brutto,
- finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe naliczane od tego wynagrodzenia,
- obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Solidarnościowy.
- Do wynagrodzenia, które jest składnikiem kosztów płacy pracodawca wlicza:
- wynagrodzenie za pracę,
- wynagrodzenie za czas choroby,
- wynagrodzenie za urlop,
- wynagrodzenie za dni usprawiedliwionej nieobecności płatnej przez pracodawcę,
- nagrody i premie, o ile można je przyporządkować do jednego miesiąca,
- prowizję,
- dodatek za pracę w porze nocnej,
- dodatki za godziny nadliczbowe,
- dodatek funkcyjny,
- dodatek brygadzistowski,
- dodatek stażowy
- dodatek wyrównawczy,
- dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia.
Uwaga! Od 7 kwietnia 2023 r. do wynagrodzenia brutto należy wliczyć również koszty pracy zdalnej: ekwiwalenty i ryczałty, wypłacane pracownikowi niepełnosprawnemu w związku z pracą zdalną. Świadczenia te zostały określone w art. 6724 § 3 i 4 Kodeksu pracy o ile będą one wypłacane co miesiąc a np. raz na kwartał.
- Do kosztów płacy pracodawca nie wlicza:
- wszystkich zasiłków, w tym zasiłku chorobowego i rehabilitacyjnego,
- ekwiwalentów, które nie dotyczą pracy zdalnej, np. za urlop wypoczynkowy lub pranie odzieży,
- innych dodatków o świadczeniowym charakterze, odpraw, nagród jubileuszowych czy zapomóg.
- Należy pamiętać, że od 1 lipca 2016 r. wniosek Wn-D z załącznikami pracodawca może dopiero złożyć, gdy pracownik dysponuje wynagrodzeniem za okres, którego dotyczy wniosek. Jednak nie może to być później niż do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy wniosek.
Opracowanie: Edyta Sieradzka – 23.09.2023 r.